Android jest fajny

2010-12-06 18:43

Od jakiegoś czasu zajmuję się programowaniem na platformę mobilną Android i zaczynam się już w niej całkiem dobrze orientować. Nie mogę oczywiście twierdzić, że poznałem ją kompleksowo i od podszewki, ale prawdopodobnie mogę już podzielić się swoimi wrażeniami na jej temat.
A te generalnie są pozytywne. Zalety Androida jako platformy programistycznej mogą podzielić w sumie na dwie kategorie: dostępności i wygody.

Przez dostępność rozumiem tutaj fakt, że pisanie aplikacji na tę platformę nie wymaga żadnych specjalnych wysiłków związanych np. z pozyskaniem SDK czy wręcz urządzenia do testowania. Pakiet programistyczny Androida jest bowiem dostępny za darmo i działa pod każdym sensownym systemem operacyjnym (Windows, linuksy i Mac OS X). To trochę (a w zasadzie zupełnie) inaczej niż w przypadku drugiej porównywalnej, a konkurencyjnej platformy mobilnej, co niewątpliwie działa Androidowi na korzyść. Jeśli zaś chodzi o urządzenie, to do testowania z powodzeniem wystarcza dołączony emulator – o ile tylko dysponujemy odpowiednio mocnym komputerem, który udźwignie działającego w nim małego “Linuksa”.
Kiedy jednak już zechcemy przetestować naszą aplikację na rzeczywistym, fizycznym urządzeniu, to i wtedy nie będzie z tym większych problemów. Przy dostępnych pluginów możemy bowiem zintegrować Android SDK z naszym środowiskiem programistycznym (takim jak eclipse czy NetBeans), zyskując dostęp chociażby do pracy krokowej, breakpointów, podglądu zmiennych i innych tego rodzaju narzędzi do debugowania, działających bez problemu także w przypadku aplikacji uruchamianej na zewnętrznym urządzeniu. Rozumiem, że w dzisiejszych czasach nie jest to może nic nadzwyczajnego, ale ja wciąż pamiętam takie, gdy główną metodą znajdowania błędów w aplikacji mobilnej był odpowiednik zwykłego printfa :)

Wygodą programowania pod Androidem przejawia się też w całkiem przemyślanej architekturze systemu i API. Wyjaśnię tu pokrótce, że aplikacje androidowe składają się z komponentów czterech różnych rodzajów, z których prawdopodobnie najważniejszymi są aktywności (activities) i serwisy (services). Te pierwsze to komponenty UI, będące odpowiednikami okienek, form, widoków czy ekranów, zawierających interaktywne kontrolki. Te drugie to procesy działające w tle, mogące np. wykonywać dłuższe czynności takie jak ściąganie z plików.
Ważną cechą wszystkich komponentów aplikacyjnych jest to, że mogą być one tak zadeklarowane, by możliwe było ich użycie także z zewnętrznych programów. Taka komunikacja międzyaplikacyjna odbywa się przede wszystkim za pomocą “magicznych” obiektów typu Intent, zawierających określenie żądanej akcji (np. wyświetlenia listy kontaktów) oraz ewentualne parametry. Komunikacja między poszczególnymi komponentami – nawet w ramach jednej aplikacji – odbywa się głównie za ich pomocą, dzięki czemu możliwe jest prawie automatyczne udostępnienie wybranej części funkcjonalności aplikacji na zewnątrz. No, a przynajmniej taka jest teoria, bo – jak można się domyślić – bardzo typowym błędem w programach androidowych jest to, że “Intenty nie dochodzą” ;-)
Dostępne dla programisty API też wygląda całkiem przyjemnie; wydaje się klarowne i przemyślane. Ma też niewątpliwą zaletę w postaci posiadania doskonałej dokumentacji, bez problemu porównywalnej chociażby z MSDN Library. Dobrze wygląda też kwestia dołączania zewnętrznych zasobów (takich jak obrazki czy układy kontrolek) do aplikacji i dostępu do nich w kodzie, który jest niemal tak samo wygodny, jak w przypadku aplikacji okienkowych w .NET-cie.

Ogólnie zatem Android jako platforma programistyczna przedstawia się całkiem przyjemnie – pod jednym wszak warunkiem: że nie wzdrygamy się na myśl o kodowaniu w Javie. Nie ma tu niestety żadnego sensownego wsparcia dla jakiegokolwiek innego języka, poza małą częścią platformy związaną z aplikacjami natywnymi (pisanymi głównie – jeśli nie wyłącznie – w C). To ma oczywiście swoje dobre strony, chociażby w postaci bardzo dużej integracji maszyny wirtualnej z systemem, na czym z pewnością zyskuje wydajność ich obu.
W sumie więc jeśli ktoś posiada odpowiednie urządzenie – albo przymierza się do kupna takowego – polecam zaznajomienie się z platformą Android, bo może być to przyjemne i produktywne doświadczenie koderskie :)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Programming »


5 comments for post “Android jest fajny”.
 1. Reg:
  December 12th, 2010 o 21:14

  Popieram! Ja programowaniem na Android zająłem się trochę w domu i też bardzo mi się podoba ta platforma. Aczkolwiek nie mam porównania do innych platform mobilnych, więc nie wiem jak na ich tle wypada. Dla mnie i tak Pecet rulez :P

 2. taps:
  January 18th, 2011 o 19:55

  Nie zgadzam sie, napisales ze:

  “Przez dostępność rozumiem tutaj fakt, że pisanie aplikacji na tę platformę nie wymaga żadnych specjalnych wysiłków związanych np. z pozyskaniem SDK czy wręcz urządzenia do testowania. Pakiet programistyczny Androida jest bowiem dostępny za darmo i działa pod każdym sensownym systemem operacyjnym (Windows, linuksy i Mac OS X). To trochę (a w zasadzie zupełnie) inaczej niż w przypadku drugiej porównywalnej, a konkurencyjnej platformy mobilnej, co niewątpliwie działa Androidowi na korzyść.”
  Zapoznaj sie z : http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/d6a7154e-6c83-48d7-8cca-d990d5382a6c/Nokia_Qt_SDK_Win_online_v1_0_2_en.exe.html
  darmowe z emulatorem, latwe w instalacji i c++ :)

 3. Xion:
  January 19th, 2011 o 8:03

  Skąd w ogóle przyszło ci do głowy, że przez “drugą porównywalną a konkurencyjną platformę mobilną” rozumiem Maemo? :)

 4. taps:
  January 19th, 2011 o 14:40

  Android posiada jadro Linuxa, Maemo rowniez. Swoja droga bardzo fajny blog prowadzisz.

 5. moriturius:
  February 13th, 2011 o 10:02

  Ten post zainspirował mnie do zaczęcia kombinowania z programowaniem na Androida. W sumie to i tak prędzej czy później będę musiał się tym zająć bo bardzo prawdopodobne, że moja praca magisterska będzie z tym mocno związana ;)

  Tak czy inaczej przymierzam się do zakupu urządzenia z androidem to i umiejętność programowania go się przyda.

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.