Czasami może zdarzyć się, że nasz komputer działa wolniej niż się tego spodziewamy, a my nie mamy pewności co do jego wydajności. Aby móc cieszyć się szybkim i sprawnym działaniem komputera z systemem Windows 10, warto poznać metody i narzędzia, które pozwolą nam to osiągnąć. W tym artykule dowiesz się, jak poprawić wydajność swojego komputera, a także jak sprawdzić jej poziom na systemach Windows 10 i 11.
Poprawianie wydajności komputera Windows 10: kilka prostych kroków
Zanim przejdziemy do sprawdzania wydajności komputera, warto poznać najpierw kilka sposobów na poprawienie wydajności komputera Windows 10. Oto one:
1. Optymalizacja uruchamiania systemu – Włącz opcję szybkiego startu, która pozwoli na szybsze uruchamianie komputera. Znajdziesz ją w panelu sterowania, w sekcji opcji zasilania, a następnie ustawienia systemu.
2. Aktualizacja sterowników – Upewnij się, że posiadasz najnowsze wersje sterowników dla komponentów swojego komputera. Aktualizują one poprawki błędów i mogą poprawić wydajność systemu.
3. Defragmentacja dysku twardego – Defragmentacja pomaga przyśpieszyć pracę komputera przez optymalizację rozproszonych fragmentów danych na dysku. Użyj wbudowanego narzędzia „Defragmentacja i optymalizacja dysków” w Windows 10.
Zarządzanie aplikacjami i usługami w tle
Windows 10 ma tendencję uruchamiania wielu aplikacji i usług w tle, co może obciążać system. Sprawdzaj listę autostartu, aby określić, które programy uruchamiają się wraz z systemem oraz wyłącz oraz wyłącz te, które nie są niezbędne. Możesz to zrobić, otwierając „Menadżer zadań” (Ctrl + Shift + Esc), a następnie przejdź na kartę „Uruchamianie” i kieruj się wartościami wpływu na start.
Zwiększenie wydajności wizualnej
Choć atrakcyjny wygląd Windows 10 może być przyjemny dla oczu, niektóre efekty wizualne mogą obciążać komputer. Na podstawie tej wiedzy, warto zwrócić uwagę na następujące kroki:
1. Wyłączenie efektów wizualnych – Właściwości systemu (kliknij prawym przyciskiem myszy na „Ten komputer” -> Właściwości -> Zaawansowane) -> opcja „Ustawienia” w sekcji „Wydajność”.
2. Używanie trybu gry – Włącz tryb gry w ustawieniach systemu (aplikacja „Ustawienia” -> „System” -> „Tryb gry”), który może pomóc w zwiększeniu wydajności podczas gier.
Sprawdzanie wydajności komputera na Windows 10
Jeśli chcesz sprawdzić wydajność swojego komputera Windows 10, zaczynamy od tego, jakie narzędzia są dostępne w systemie i jak z nich korzystać.
1. Indeks wydajności systemu – W Windows 10 usunięto graficzne narzędzie do oceny systemu, jednak można je wywołać przez wiersz poleceń wpisując „winsat formal”. Sprawdź wynik oceny w pliku XML, który znajdziesz w C:\Windows\Performance\WinSAT\DataStore.
2. Monitor wydajności – W Windows 10 dostępne jest narzędzie „Monitor wydajności” (perfmon.exe), które pozwala na monitorowanie wydajności systemu w czasie rzeczywistym. Za jego pomocą możemy ustalić, które procesy obciążają komputer i powodują spadki wydajności.
Sprawdzanie wydajności komputera na Windows 11
Choć świeżo upieczony system Windows 11 można nazwać ewolucją Windows 10, sposób sprawdzania wydajności komputera na Windows 11 nie uległ znaczącym zmianom. Wszystkie narzędzia, które zostały omówione powyżej, są również dostępne w tej nowszej wersji systemu.
Pamiętaj, że poprawa wydajności komputera może zapewnić lepsze wrażenia z użytkowania i sprawić, że praca na nim stanie się o wiele bardziej komfortowa. Biorąc pod uwagę te proste kroki oraz sprawdzając regularnie efekty ich wprowadzania, będziesz mógł cieszyć się swoim Windows 10 lub 11 w pełni jego możliwości.
Wzmocnij i ocena wydajności komputera z Windows 10 i 11
W celu zwiększenia wydajności komputera z Windows 10 warto skorzystać z kilku prostych kroków. Należy optymalizować uruchamianie systemu, aktualizować sterowniki, defragmentować dysk oraz zarządzać aplikacjami i usługami w tle. Warto również zwiększyć wydajność wizualną, wyłączając niektóre efekty oraz korzystając z trybu gry.
Aby sprawdzić wydajność komputera z Windows 10, można posłużyć się narzędziami takimi jak Indeks wydajności systemu oraz Monitor wydajności. Indeks wydajności systemu jest dostępny po wpisaniu „winsat formal” w wierszu poleceń, a Monitor wydajności można uruchomić za pomocą polecenia perfmon.exe.
Podobne działania można podjąć w przypadku systemu Windows 11, gdyż sposób sprawdzania wydajności komputera na tej wersji systemu nie różni się znacząco od poprzednika. Dostępne są te same narzędzia do monitorowania i oceny 😉.