Tagi kontra kategorie

2009-10-10 20:46

Tydzień temu pozwoliłem sobie na poprawienie strony pod względem formy, czyli zaaplikowałem zupełnie nowy layout. (Z opinii wynika, że nie wszyscy podzielają zdanie o jego lepszym wyglądzie, ale zakładam, że to głównie kwestia przyzwyczajenia ;]). Teraz przyszedł z kolei czas na usprawnienia funkcjonalne, by treść bloga można było przeglądać łatwiej, szybciej, przyjemniej, i w ogóle lepiej :)

W tym celu odchudziłem to wybitnie rozrośnięte drzewko kategorii, które przez bardzo długi czas zajmowało dużą część miejsca na pasku bocznym po prawej. Większość pozycji się nie ostała i teraz kategorii jest kilka razy mniej. Taki ruch był o tyle właściwy, że w założeniu kategorie powinny być tylko ogólnymi szufladkami do umieszczania w nich treści. Przy takiej ich ilości będą, jak sądzę, lepiej spełniać to zadanie.
Wycięcie wielu kategorii służących jako tematyczne etykietki (np. “Windows” czy “C/C++”) nie oznacza jednak, że nic już nie da się tutaj znaleźć. Ich funkcję (z nawiązką) przejmują bowiem tagi, i to łącznie ze sztandarowym wynalazkiem Web 2.0, czyli chmurką tagów :) Ona właśnie zajmuje “odzyskaną” przestrzeń bocznego paska.

Cała ta reorganizacja nie jest może tak zauważalna jak zmiana wyglądu, ale pozwalam sobie o niej napisać z jednego prostego powodu. Ponowne przejrzenie prawie 350 (!) notek, przydzielenie ich do odpowiednich kategorii oraz opatrzenie odpowiednimi tagami nie jest na pewno zadaniem na pięć minut. A skoro udało mi się tego dokonać, uważam za stosowne pochwalić się tym :P

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: ,
Author: Xion, posted under Website »


5 comments for post “Tagi kontra kategorie”.
 1. Kacper Kołodziej:
  October 11th, 2009 o 17:02

  Chmura tagów: brawo!
  Wycięcie kategorii: nie-brawo!
  Kiedy było więcej kategorii, wchodziłem sobie np. w Forum Warsztatu i miałem na ten temat notatki, teraz muszę wejść w Przemyślenia i ich odszukać. Ale ogólnie zmiany na +.

  Aha. Może jestem ślepy, ale nie widzę wyszukiwarki. Przydałaby się.

 2. Xion:
  October 11th, 2009 o 17:14

  Akurat ‘forum Warsztatu’ jest jednym z tagów, więc to raczej zły przykład ;) (Swoją drogą mechanizm konwersji kategoria <-> tag w WP był pomocny tutaj).

  A co do wyszukiwarki: jest nawet teraz, ale jest bardzo głęboko ukryta (gratulacje dla każdego, kto ją znajdzie ;-) ). Kiedy wymyślę, gdzie w sensowny sposób można ją umieścić, na pewno się pojawi.

 3. Aithne:
  October 11th, 2009 o 19:19

  A tam ukryta. Dwie sekundy zajęło znalezienie jej.

 4. Kacper Kołodziej:
  October 13th, 2009 o 22:52

  To gdzie jest. Zrobiłem już wszystko (Stylish – form { border: 10px #000 solid; } i Web Developer Toolbar Formularze->Wyświetl szczegóły formularza) i nie mogę znaleźć.

 5. Xion:
  October 13th, 2009 o 22:54

  Tips: nie szukaj na stronie głównej :)

Comments are disabled.
 


© 2022 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.