Konstruktory bywają złe

2008-02-04 11:42

Konstruktor to taka dziwna funkcja składowa, która jest wywoływana w trakcie tworzenia obiektu. Jest więc w zasadzie odpowiedzialna za jego przygotowania do użytku, czyli odpowiednią inicjalizację. Tak przynajmniej jest w teorii.
W rzeczywistości jednak konstruktor powinien robić jak najmniej. Jest tak z kilku powodów:

  1. Konstruktor działa na nie w pełni utworzonym obiekcie, co sprawia, że nie zachowuje się on do końca tak, jak inne metody. Najlepszym przykładem jest to, że w konstruktorze nie działają polimorficzne wywołania funkcji wirtualnych dla obiektu, który jest tworzony.
  2. Jeżeli w konstruktorze coś pójdzie źle, i zostanie wyrzucony wyjątek, to destruktor nie zostanie wywołany, aby nasz niekompletny obiekt posprzątać. Jest tak właśnie z tego powodu, że ów obiekt będzie wtedy “niezupełnie skonstruowany”, zaś destruktory w założeniu mają zwalniać tylko w pełni zainicjowane obiekty.
  3. Konstruktory są wywołane w wielu różnych sytuacjach i czasami trudno jest śledzić, kiedy. Do takich sytuacji należą wszelkie instrukcje wprowadzające zmienne należące do danej klasy, konstruktory klas pochodnych, a także konstruktory klas, które zawierają instancje naszej klasy w charakterze pól. Łącznie może być ich całkiem dużo i lepiej upewnić się, że przy okazji są wykonywane tylko te czynności, które są niezbędnie konieczne.

Pewne duże obiekty mogą oczywiście wymagać skomplikowanej inicjalizacji. Wówczas, zamiast pakować całą tę logikę do konstruktora, lepiej jest prawdopodobnie oddzielić inicjalizację od właściwego tworzenia obiektu. W tym celu można go zaopatrzyć w metodę w rodzaju Create czy Load, która dokonuje właściwego przygotowania obiektu do działania.
Może wydawać się to lekkim zawracaniem głowy, ale dla nietrywialnych obiektów ma sens. Pozbywamy się wad wymienionych powyżej, a jednocześnie zyskujemy dodatkowe możliwości (choćby dlatego, że wspomniana metoda może być wirtualna).

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: ,
Author: Xion, posted under Programming »


One comment for post “Konstruktory bywają złe”.
  1. noisy:
    February 5th, 2008 o 21:36

    Jak mam być szczery to nie wiedziałem :) i chyba ostatnio na coś podobnego się natknąłem, bo mi polimorfizm nawalał, a nie wiedziałem czemu. Muszę to sprawdzić :)

    pozdro !

Comments are disabled.
 


© 2022 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.