Indeksowanie w Pythonie

2011-05-15 16:34

Przeglądając jakiś rzeczywisty kod w języku Python można często natknąć się na nietypowe wykorzystanie operatora nawiasów kwadratowych. Tradycyjnie znaki te służą do indeksowania tablic, co w językach kompilowanych bezpośrednio do kodu maszynowego równa się prostej operacji na wskaźnikach:

 1. int tab[N];
 2. // ...
 3. assert( tab[i] == *(tab + i) );

Ponieważ jednak Python nie jest takim językiem, jego twórcy pozwolili sobie na to, by zawarte w nim kilogramy warstw abstrakcji oferowały dodatkową funkcjonalność również przy tak trywialnym zagadnieniu. W rezultacie indeksowanie tablic (a właściwie list, w tym i łańcuchów znaków) jest tu operacją, która często ukrywa w sobie znacznie bardziej skomplikowaną logikę niż to widać na pierwszy rzut oka.

Zacznijmy od tego, że w dopuszczalnymi indeksami są nie tylko dodatnie, ale i ujemne liczby całkowite. Oznaczają one dostęp do końcowych elementów tablicy: -1 do pierwszego od końca, -2 do drugiego, i tak dalej. Być może nie wydaje się logiczne to, że elementy tab[0] i tab[-1] są na przeciwnych krańcach listy podczas gdy ich indeksy różnią zaledwie o jeden. Uzasadnieniem jest tu odniesienie do indeksowania od końca w innych językach, czyli tab[tab.length() - i]. W Pythonie po prostu pomija się jawne zapisanie odwołania do długości tablicy.

Znacznie bardziej interesującym aspektem indeksowania jest użycie dwukropka (:). W zasadzie to zamienia on wówczas całą operację na “krojenie” (slice) tablicy, bo pozwala on na na wybór nie jednego elementu, a całego przedziału. Dokładniej mówiąc tab[i:j] oznacza fragment tablicy wyznaczony półotwartym zakresem indeksów [i; j). Kawałek ten zawiera więc tab[i], ale pomija tab[j]; jest to analogiczne chociażby do iteratorów begin() i end() w kontenerach STL.
To właśnie slicing jest tą nietypową operacją, która dla niewprawnego oka wygląda cokolwiek zagadkowo. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy wykorzystuje ona możliwość pominięcia jednego z krańców przedziału, który to jest wówczas “dociągany” do odpowiedniego krańca całej listy.

Łącząc wszystkie te zawiłości możemy już rozszyfrować większość często występujących przypadków użycia indeksowania w Pythonie:

 1. tab[1:] # tablica bez pierwszego elementu
 2. tab[:-1] # tablica bez ostatniego elementu
 3. tab[:n] # co najwyżej n początkowych elementów tablicy
 4. tab[-n:] # n > 0 końcowych elementów tablicy
 5.  
 6. # początkowy ciąg aż do wystąpienia znaku @
 7. username = email[:email.index('@')]
 8.  
 9. # końcowy ciąg począwszy od ostatniej kropki
 10. extension = filename[filename.rindex('.'):]

Dwa ostatnie przykłady pokazują też, że tego rodzaju operacje są bardzo przydatne podczas przetwarzania łańcuchów znaków, które to “przypadkiem” są również swego rodzaju tablicami.

Tags: , , ,
Author: Xion, posted under Programming »


6 comments for post “Indeksowanie w Pythonie”.
 1. vashpan:
  May 15th, 2011 o 17:26

  Takie myki nie tylko w wysokopoziomowych jezykach skryptowych – jezyk D posiada podobne “featury” jezeli chodzi o indeksowanie tablic i stringow. Implementacja czegos takiego jest przeciez w miare prosta takze na najnizszym poziomie. To tylko tablice ;)

 2. MSM:
  May 15th, 2011 o 18:56

  Dodałbym jeszcze jeden fajny feature – możliwość dodania drugiego dwukropka i trzeciego parametru po nim – pozwala to brać co n-ty element. Przykłady:


  >>> tab = [1, 2, 3, 4, 5, 6]
  >>> tab[::2]
  [1, 3, 5]
  >>> tab[2:-2:2]
  [3]
  >>> tab[1::2]
  [2, 4, 6]

  Jak widać jest to jeszcze bardziej niejasne dla kogoś kto nie wie o co chodzi ;)

 3. Sebas86:
  May 15th, 2011 o 21:37

  MSM, w przypadku trójargumentowym, nie trzeci a drugi parametr wskazuje skok – skrajne argumenty wskazują początek i koniec.

  >>> a = [1,2,3,4,5,6,7]
  >>> a[0:-1:5]
  [1, 6]

  Zapis jest niejasny tylko dla ludzi, którzy nigdy wcześniej nic nie mieli z nim wspólnego. ;)

  Ogólnie przydatna rzecz, podobna konstrukcja w Matlabie jest bardzo użyteczna, chociaż o nieco innym skutku ubocznym – nie jest związana bezpośrednio z operatorem wyłuskania elment(u|ów) z tablicy, a generuje tablicę wartości, która może, ale nie musi, posłużyć do dalszego indeksowania.

 4. p:
  May 15th, 2011 o 21:49

  @Sebas86 Ale czy właśnie sam się nie negujesz? Wypisujesz tablicę od pierwszego do ostatniego elementu co 5 elementów, czyli właśnie [1,6] – trzeci parametr wskazuje na skok.

 5. Xion:
  May 16th, 2011 o 19:04

  W Pythonie trzeci parametr wskazuje na skok, w Matlabie drugi. Między innymi dlatego, że jest to tak mylące, to o tym nie wspominałem ;)

 6. gryf:
  May 17th, 2011 o 21:12

  Stringi (łańcuchy) można indeksować, jednak nie są one listami/tablicami – nie można ich modyfikować:

  1. >>> a = [1,2,3,4,5]
  2. >>> b = "razdwatrzy"
  3. >>> del(a[:-2])
  4. >>> a
  5. [4, 5]
  6. >>> del(b[:-2])
  7. Traceback (most recent call last):
  8.   File "", line 1, in
  9. TypeError: 'str' object does not support item deletion
  10. >>> b[3] = "f"
  11. Traceback (most recent call last):
  12.   File "", line 1, in
  13. TypeError: 'str' object does not support item assignment
Comments are disabled.
 


© 2019 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.