Sztuczki z adresem e-mail

2010-10-14 10:04

Chcę dzisiaj wspomnieć o kilku ciekawostkach dotyczących tego, co każdy posiada – czyli adresu e-mail. Wydawałoby się, że nie ma tutaj niczego do odkrycia, jako że wszyscy już dawno zdążyliśmy się już przyzwyczaić do poczty elektronicznej i formatu adresów, które ona używa. Jak to jednak okazuje się zwykle w takich sytuacjach, w rzeczywistości przynajmniej kilka trików nie musi być wcale powszechnie znanych :)

I tak pierwszym z nich jest fakt, że część adresu specyficzna dla użytkownika (ta przed znakiem @) może być łańcuchem znaków zawartych w cudzysłowach. Między nimi ulegają wtedy pewnemu poluzowaniu reguł odnośnie dopuszczalnych znaków i dozwolone stają się chociażby spacje. Reasumując, zupełnie poprawny jest adres w rodzaju:

 1. "Jan Kowalski"@somewhere.com

Jest tu jednak pewien haczyk. Otóż serwery pocztowe niekoniecznie muszą takie adresy akceptować. Samo RFC (nr 5321) przestrzega przed potencjalnymi problemami, zalecając nieużywanie cudzysłowów, jeśli… chcemy otrzymywać jakąś pocztę :)
Do czego więc mogą się one przydać? Chociażby do adresów, które wykorzystuje się wyłącznie jako nadawcze, wysyłając np. zautomatyzowane wiadomości do użytkowników jakiejś sieciowej usługi, na które ci nie powinni odpowiadać.

Drugą rzeczą wartą odnotowania jest to, że część adresu następująca po znaku @ niekoniecznie musi być nazwą domeny. Dopuszczalne są mianowicie adresy IP w zwyczajowej postaci kropkowej. Aby je odróżnić przyjęto konwencję, że powinny być zawarte w nawiasach kwadratowych:

 1. test@[192.168.0.1]

Pozwala to chociażby – jak sugeruje powyższy przykład – na testowanie serwerów pocztowych bez konieczności posiadania domeny.

Wreszcie, trzeci trik różni się od dwóch pozostałych tym, że może być rzeczywiście przydatny w prawdziwym świecie ;D Chodzi mianowicie o to, że część adresu przed znakiem @ (specyficzna dla użytkownika) może być interpretowana przez jego serwer pocztowy w dowolny sposób. To sprawia, że ów serwer może udostępniać dodatkowe feature‘y z nią związane.
Typowym i częstym przykładem jest możliwość tworzenia tagów adresowych, wspomagających sortowanie wiadomości. Zwykle dzieje się to za pomocą plusa (+) lub myślnika (-), co w sumie skutkuje adresem w rodzaju:

 1. user+stuff@server.com

Jeśli server.com obsługuje tagi w takim właśnie formacie, to wiadomości trafiające na powyższy adres zostaną umieszczone w skrzynce użytkownika user, ale pod etykietą stuff. Co to dokładnie znaczy, zależy od serwera; najpewniej będzie to przydzielenie wiadomości do osobnego folderu lub dodatkowe kryterium pomocne przy wyszukiwaniu.
Z popularnych serwisów hostujących pocztę tagi oferuje Google Mail, właśnie w powyższym formacie z plusem.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Internet »


6 comments for post “Sztuczki z adresem e-mail”.
 1. Kiro:
  October 15th, 2010 o 20:15

  Jedną z ciekawszych opcji gmaila jest to ze ignoruje kropki w adresie, wiec jan.kowalski@gmail.com jest interpretowany tak samo jak j.anko.w.a.lski@gmail.com

 2. noisy:
  October 15th, 2010 o 22:55

  Skoro już mowa o feature’ach oferowanych przez różnych usługodawców…

  gmail pozwala na to aby swój adres rozdzielac dowolnie kropkami. Dla przykładu

  jankowalski@gmail.com jest tożsame z jan.kowalski@gmail.com a nawet z j.a.n.k.o.w.a.k.s.k.i@gmail.com

  Bywa to przydatne, gdy chcemy np. zarejestrowac drugie konto w jakimś serwisie, ale nie chcemy zakładac dodatkowego e-maila, wystarczy dodac jakąś kropkę i zazwyczaj przechodzi :)

  Inny globalna właściwośc adresów e-mail, jest taka, że możemy go pisac w dowolnych kombinacjach małymi i DUZYMI literami.

  JanKowalski@gmail.com,
  JaNkOwAlSkI@GmAiL.CoM – przepraszam za ten przykład….
  itd.

  korzystając z powyższego faktu w papierowych formularzach staram się zapisywac adres e-mail drukowanymi literami by jakas pani potem nie miała wątpliwości, czy tam jest ‘o’, ‘c’ czy ‘u’//

  a moim super combo do papierowych formularzy jest korzystanie z tych dwóch wyżej wymienionych właściwości jednocześnie…

  JAN.KOWALSKI@GMAIL.COM

  :)

 3. Michał:
  October 17th, 2010 o 18:50

  “Bywa to przydatne, gdy chcemy np. zarejestrowac drugie konto w jakimś serwisie, ale nie chcemy zakładac dodatkowego e-maila, wystarczy dodac jakąś kropkę i zazwyczaj przechodzi :)”

  Podaj chociaz 1 taki serwis. Chyba nie masz na mysli gmaila. Wtedy maile do jana kowalskiego przychodzilyby do kilku janów kowalskich.

 4. Reg:
  October 17th, 2010 o 21:40

  Warto dodać, że adres email, na pozór tak różny od adresu WWW, to ten sam format adresu, czyli URL. Pełny zestaw to:
  protokół : login : hasło @ domena : port / ścieżka ? zapytanie # kotwica
  Więc do tego wzoru pasuje zarówno adres email:
  mailto:jan@kowalski.com
  jak i WWW:
  http://www.kowalski.com
  a ciekawe kombinacje da się stosować przy FTP, np.:
  ftp://login:hasło@adres.com:666/pub/plik.txt

 5. Xirdus:
  October 19th, 2010 o 17:16

  @Michał
  Chodzi nie o rejestrację maila, ale np. konta w grze MMO czy na forum internetowym. Zazwyczaj dla jednego adresu dozwolone jest jedno konto. Ale dzięki kropkowaniu można to obejść.

 6. cp:
  October 20th, 2010 o 21:47

  Bardzo ciekawy post! Pozdrawiam

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.