Napotykając problem, niektórzy ludzie myślą: “Użyję wyrażeń regularnych!”
W rezultacie mają dwa problemy.Jamie Zawinski @ alt.religion.emacs
Ten słynny cytat jest, według mnie, lekkim niedoszacowaniem. Decydując się na skorzystanie z wyrażeń regularnych, z miejsca dostajemy bowiem dwa problemy z nimi samymi :) Pierwszych z nich jest sama składnia, która dla nieprzyzwyczajonego oka jest cokolwiek nietrywialna. To głównie ona jest wskazywana jako główna trudność w sprawnym i efektywnym używaniu regexów.
Dzisiaj jednak chciałem zwrócić uwagę na ten drugi, rzadziej zauważany problem. Otóż samo wyrażenie to nie wszystko, trzeba je jeszcze odpowiednio użyć w naszym kodzie. I tutaj mogą zacząć się schody, bo w różnych językach programowania sprawa ta wygląda często odmiennie. Na szczęście jest da się tu też wskazać podobieństwa i spróbować dokonać uogólnienia.
Podstawowym elementem interfejsu programistycznego do wyrażeń regularnych jest zwykle obiekt wzorca (pattern), czyli samego wyrażenia. Zawiera on jego postać skompilowaną, którym jest mniej lub bardziej skomplikowana (w zależności od składni) konstrukcja przypominająca automat stanów. Zbudowanie tej wewnętrznej reprezentacji jest konieczne, aby przeprowadzić jakąkolwiek operację (np. wyszukiwania czy dopasowania). Jeśli więc planujemy skorzystać z jednego wyrażenia w celu przetworzenia większej liczby tekstów, dobrze jest posługiwać się gotowym, skompilowanym obiektem.
Ten ogólny opis dobrze przenosi się na rzeczywiste języki programowania, w których możemy znaleźć takie klasy jak:
boost::regex
/wregex
w C++ z biblioteką Boost.RegexSystem.Text.RegularExpressions.Regex
w C#/.NETjava.util.regex.Pattern
w Javiere.RegexObject
w PythonieTekstową postać wyrażeń regularnych podajemy zwykle do konstruktorów wyżej wymienionych klas, względnie używamy jakichś statycznych lub globalnych funkcji z odpowiednich pakietów. Przy okazji warto też wspomnieć o problemie escape‘owania znaków specjalnych w wyrażeniach, który w mocno niepożądany sposób interferuje z analogicznym mechanizmem w samych językach programowania. Ponieważ w obu przypadkach używa się do tego znaku backslash (\), w wyrażeniach wpisywanych do kodu należy go podwoić:
W C# i Pythonie można tego uniknąć, stosując mechanizm surowych napisów (raw strings). Programiści C++ i Javy nie mają niestety tego szczęścia ;)
Gdy mamy już obiekt skompilowanego wyrażenia, możemy użyć go do jakichś pożytecznych celów. Jeśli są one proste – jak choćby sprawdzenie, czy jakiś ciąg ma formę określoną regeksem – to możemy zazwyczaj obejść się jednym prostym wywołaniem:
Bardziej skomplikowane jest wyszukiwanie wszystkich dopasowań wyrażenia w danym tekście, zwłaszcza jeśli przy okazji chcemy dobrać się do fragmentów znalezionych podciągów. Tutaj zaczynają objawiać się pewne różnice między poszczególnymi językami, ale ogólny schemat pozostaje ten sam. Opiera się on na skonstruowaniu odpowiedniej pętli przelatującej po kolejnych dopasowaniach i operowaniu na obiekcie, który takie dopasowanie (match) reprezentuje:
boost::match_results
w C++ z Boost.RegexSystem.Text.RegularExpressions.Match
w C#/.NETjava.util.regex.Matcher
w Javie (klasa ta kontroluje też iterację po kolejnych dopasowaniach)re.MatchObject
w PythonieObiekt dopasowania udostępnia zazwyczaj kilka przydatnych metod i właściwości, jak choćby zakres indeksów znalezionego ciągu. Są też tam fragmenty, które “wpadły” w podgrupy strukturalne (subsequences, subgroups, capture groups, itp.), na które nasze wyrażenie było podzielone. Chodzi tu o jego części ujęte w nawiasy okrągłe; to, jakie konkretne znaki zostały dopasowane do każdego z nich zostaje bowiem zapamiętane w obiekcie match.
Między innymi dzięki temu faktowi możliwe jest określanie bardzo ogólnych wzorców do wyszukania w tekście, a następnie przeglądanie tego, co udało nam się znaleźć i podejmowanie decyzji na podstawie jakichś znaczących elementów dopasowania. W ten sposób możemy przetwarzać teksty o stopniu skomplikowania znacznie przekraczającym to, co w teorii daje się opisać wyrażeniami regularnymi. Żeby nie pozostać gołosłownym, zaprezentuję na przykład prosty sposób na konwersję tekstu zawierającego często spotykane na forach znaczniki BBCode (takie jak [url]
czy [img]
) na jego odpowiednik HTML-owy, gotowy do wyświetlenia.
Najważniejsza jego część to wykonywane w funkcji _bbtag_to_html
przetwarzanie obiektu typu re.MatchObject
zawierającego dane o znalezionym, pojedynczym tagu. Pobieramy tam jego nazwę i zawartość, które zostały dopasowane jako odpowiednio: pierwsza i druga podgrupa wyrażenia. Samo przeglądanie tekstu w poszukiwaniu tagów i ich zastępowanie jest wykonywane wbudowaną funkcją re.RegexObject.sub
, która ukrywa szczegóły wspomnianej wcześniej pętli.
Mam nadzieję, że powyższy przykład dowodzi, że możliwe jest zastosowanie wyrażeń regularnych bez znaczącego wzrostu liczby problemów do rozwiązania :) Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, korzystanie z regeksów może bowiem niekiedy przyczynić się do wzrostu czytelności wynikowego kodu, przynajmniej dla bardziej doświadczonych programistów. Jest tak ze względu na duże podobieństwa nie tylko między różnymi wariantami składni wyrażeń, ale też między bibliotekami do ich obsługi w różnych językach programowania, które to dzisiaj starałem się przedstawić.
btw: w nowym C++ są raw stringi :)
Gdybym opisywał “nowe C++”, to przedstawiłbym raczej standardową bibliotekę do regeksów, która jest jego częścią, a nie Boost.Regex, prawda? :)