Kopiuj-i-wklej kod

2009-03-28 11:29

Gdy znajdziemy w sieci kawałek kodu, który chcemy przeanalizować, to nie zawsze jest on ładnie sformatowany czy pokolorowany. Wtedy możemy sobie pomóc, wklejając rzeczony kod do naszego środowiska programistycznego; w większości znajdzie się opcja pozwalająca np. wyrównać wcięcia (w Visual Studio jest to Edit | Advanced | Format Selection), że o kolorowaniu nie wspomnę ;]

O powyższym wiedzą pewnie wszyscy. Jednak czasami kopiujemy też kod w drugą stronę, z IDE. Jeśli korzystamy z Visual Studio, to możemy wykorzystać przy okazji fakt, że jest on kopiowany jako… tekst formatowany typu RTF.
Na pierwszy rzut oka może to wydawać się co najmniej dziwne. Przecież kod z założenia jest zwykłym tekstem, więc po co dodatkowe informacje o czcionkach czy wyglądzie znaków?… Otóż odpowiedź jest bardzo prosta: w ten sposób zachowana jest bowiem informacja o kolorowaniu składni. Jeśli teraz wkleimy nasz kod do dowolnego edytora tekstu formatowanego (czyli od WordPada wzwyż), to zobaczymy z słowami kluczowymi i innymi elementami zakolorowanych dokładnie w ten sam sposób, jak w środowisku programistycznym.

Do szczęścia brakowało by pewnie jest możliwości szybkiej konwersji takiego kodu do formatu HTML… ale cóż, nie można mieć wszystkiego ;-)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Applications, Programming »


8 comments for post “Kopiuj-i-wklej kod”.
 1. SebaS86:
  March 28th, 2009 o 11:46

  Przy eksporcie do formatów takich jak (X)HTML czy LaTeX można posłużyć się narzędziem Highlight (http://www.andre-simon.de/).

 2. psychob:
  March 28th, 2009 o 12:23

  Na stronie najlepiej umieścić geshi. Ja z tego korzystam i jest fajnie ;P.

  A swoją drogą, w Dev’ie można wrzucić kod do HTML’a.

 3. Charibo:
  March 28th, 2009 o 22:47

  CopySourceAsHTML :) Co prawda, jak każdy plugin, wymaga odpowiedniego Visual Studio, ale daje bardzo ładne efekty – włącznie z wklejaniem kodu na blog (reklama: można zobaczyć u mnie, w nowych notkach :P ) ;)

 4. Fiołek:
  March 29th, 2009 o 11:24

  Na upartego można przerzucić do Worda(najlepiej 2007) i wyeksportować do HTML ;P

 5. vashpan:
  March 29th, 2009 o 17:07

  To nawet darmowy C::B moze eksportowac kod jako html ;)

 6. manfred:
  March 30th, 2009 o 0:31

  @psychob: geshi to krowa. Ja sobie napisałem własny mały kolorator i działa, waży dużo mniej i jest szybszy od krowy (ale krowy tak mają, w końcu boost też jest wolny i duży).

 7. nexor:
  April 1st, 2009 o 8:22

  Pamiętam kiedyś jak chciałem wydrukować sobie kilkanaście linijek kodu. W visualu miałem ustawione czarne tło i zielone literki, skopiowałem cały plik do wordpada(ale nie pamiętam dokładnie dawno temu było) podajże i kliknąłem drukuj, pierwsza kartka szła powoli to poszedłem sobie zrobić coś do jedzenia, przychodzę a tu widzę brak czarnego tuszu w drukarce i 15 stron zamalowanych na czarno z zielonymi literkami. Byłem pewien, że sterownik pominie czarne tło, ale niestety byłem w błędzie.

 8. MMA:
  February 3rd, 2010 o 13:01

  jest szybszy

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.