Książka o szablonach

2008-10-06 8:49

Dzisiaj chciałem polecić pewną książkę, która jest prawdopodobnie jedyną pozycją, opisującą w tak dokładny sposób pewne bardzo obszerne, a ważne i zwykle nie do końca znane zagadnienie. Chodzi o szablony języka C++ i książkę pt. C++. Szablony. Vademecum profesjonalisty (autorzy: D. Vandevoorde, N.M. Josuttis), która o nich właśnie traktuje.

O szablonach co nieco wie prawie każdy programista zajmujący się C++, ale często wiedza ta jest raczej powierzchowna – choć niekiedy zupełnie wystarczająca. Okazuje się jednak, że ten element języka może być wykorzystany na wiele bardziej interesujących sposobów niż tylko do tworzenia klas pojemnikowych podobnych do tych z STL. We wspomnianej książce znajdziemy kilka przykładów takiego zaawansowanego operowania szablonami, łącznie z metaprogramowaniem.
Naturalnie jest tam także dokładny opis wszystkich możliwości języka C++ związanych z szablonami, obejmujący także te mniej znane ich elementy. W skrócie można powiedzieć, że znajdziemy tak niemal wszystko, co każdy programista C++ chciałby wiedzieć o szablonach, lecz boi się zapytać ;)

Taka specjalistyczna wiedza (dotykająca często szczegółów tego, w jaki sposób sam kompilator traktuje kod z klauzulami template<>) nie jest oczywiście niezbędnie potrzebna. Tym bardziej, że większość z opisanych “sztuczek” (jak np. rozpoznawanie cech typów) została już zaimplementowana w ogólnodostępnych bibliotekach (głównie częściach Boosta). Mimo to chyba warto mieć książkę, która cały bardzo ciekawy (przynajmniej wg mnie ;P) temat szablonów opisuje bardzo dogłębnie.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Books, Programming »


4 comments for post “Książka o szablonach”.
 1. ejc:
  October 6th, 2008 o 16:03

  Bardzo fajnie, że piszesz recenzje (oby ich wiecej tu bylo), tylko pisz je czesciej oraz zamieszczaj recenzje o ksiazkach, ktore nalezy omijac szerokim lukiem.

 2. no1:
  October 6th, 2008 o 16:41

  Popieram, już od dawna zbierałem sie żeby obadać tą książkę. Teraz w końcu do niej zajże.

 3. Xion:
  October 6th, 2008 o 19:40

  Postaram się :) A odnośnie tej książki, to powiem jeszcze tylko, że w księgarniach może być ciężko ją dostać – ale na serwisach aukcyjnych powinno się bez większego problemu coś znaleźć.

 4. Kos:
  October 6th, 2008 o 21:39

  Brzmi bardzo ciekawie. :) Nawet moja uczelnia ma ją w bibliotece – chyba się przejdę ^^.

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.