Podobno odpowiedź na (niemal) każde pytanie znajduje się tuż obok – na drugim końcu sieciowej wyszukiwarki. Tak przynajmniej utrzymują uczestnicy wielu internetowych forów. Aby jednak ją uzyskać, należy owo (za)pytanie odpowiednio sformułować, co wbrew pozorom nie musi być wcale takie łatwe.
Paradoksalnie przeróżne “usprawnienia” wprowadzane w mechanizmach wyszukujących, które mają uczynić je bardziej “inteligentnymi” i “spersonalizowanymi”, są często nieprzydatne przy poszukiwaniu konkretnych rozwiązań – zwłaszcza w dziedzinie programowania. Wydaje mi się bowiem, że o wiele ważniejszy jest właściwy dobór słów kluczowych i ich odpowiednia precyzja. Nie za mała – by nie zostać zasypanym tysiącami rezultatów, ale i niezbyt duża, by wyszukiwarka miała przynajmniej kilkadziesiąt wyników do posortowania względem trafności.
Jak więc dobierać odpowiednie słowa? Nie kreuję się oczywiście na jakiegoś eksperta w tej sprawie, ale z doświadczenia wynika mi kilka poniższych reguł:
Nie chce sie reklamowac czy cos, ale kiedys z kumplem zrobilismy tez arta o tym: http://www.unit1.pl/339,txt :)
http://www.demotywatory.pl/demot/19_500.jpg
Ja bym do tego dodał:
– Czasem warto dopisać słowo “programming”, żeby nie przeszukiwać tematu od strony użytkownika czy wręcz w niekomputerowym znaczeniu danego słowa.
– Czasem warto użyć OR, np. “cośtam cośtam (DirectX OR Direct3D)”.