Sztuka zadawania zapytań

2008-09-08 16:16

Podobno odpowiedź na (niemal) każde pytanie znajduje się tuż obok – na drugim końcu sieciowej wyszukiwarki. Tak przynajmniej utrzymują uczestnicy wielu internetowych forów. Aby jednak ją uzyskać, należy owo (za)pytanie odpowiednio sformułować, co wbrew pozorom nie musi być wcale takie łatwe.

Paradoksalnie przeróżne “usprawnienia” wprowadzane w mechanizmach wyszukujących, które mają uczynić je bardziej “inteligentnymi” i “spersonalizowanymi”, są często nieprzydatne przy poszukiwaniu konkretnych rozwiązań – zwłaszcza w dziedzinie programowania. Wydaje mi się bowiem, że o wiele ważniejszy jest właściwy dobór słów kluczowych i ich odpowiednia precyzja. Nie za mała – by nie zostać zasypanym tysiącami rezultatów, ale i niezbyt duża, by wyszukiwarka miała przynajmniej kilkadziesiąt wyników do posortowania względem trafności.
Jak więc dobierać odpowiednie słowa? Nie kreuję się oczywiście na jakiegoś eksperta w tej sprawie, ale z doświadczenia wynika mi kilka poniższych reguł:

 • Należy zawsze dodawać nazwy biblioteki, systemu operacyjnego, platformy, itp., której dotyczy nasz problem. Bez tego z pewnością zostaniemy uraczeni doskonałymi rozwiązaniami, które całkowicie nie przystają do naszego środowiska.
 • Ponieważ w języku angielskim (a tylko w nim jest sens wyszukiwać cokolwiek) rzeczowniki mają tę zaletę, że się nie odmieniają, dobrze jest dołączyć odpowiednią ich ilość. Muszą to być naturalnie takie wyrazy, które odnoszą się do poszukiwanego rozwiązania i nie zawężają zbytnio zakresu możliwych wyników.
 • W przypadku często występujących słów, które mają kilka synonimów, najlepiej stosować ich najpopularniejsze wersje. Jeśli na przykład chcemy coś ‘pobrać’ (w sensie: uzyskać jakąś informację), to lepiej jest napisać get niż retrieve czy fetch. Może nie jest to literacka angielszczyzna, ale pamiętajmy, że dla autorów większości koderskich informacji, jakie można znaleźć w sieci, angielski prawdopodobnie nie jest językiem ojczystym… a pozostali to głównie Amerykanie ;D
 • Jeśli nie poszukujemy przykładowych kodów odnoszących się do konkretnych klas czy funkcji, a raczej odpowiedzi na pytanie `Jak zrobić X na platformie Y przy użyciu biblioteki Z?`, to należy unikać podawania nazw wziętych bezpośrednio z kodu (czyli właśnie funkcji, metod albo klas). Może się bowiem okazać, że nasz problem trzeba rozwiązać przy całkowicie innych środków niż nam się pierwotnie wydawało, tj. innych metod, klas czy funkcji niż te, które podalibyśmy w zapytaniu. Dołączając je możemy łatwo uzyskać zupełnie nieprzydatne wyniki.
Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Internet, Programming »


3 comments for post “Sztuka zadawania zapytań”.
 1. krajew4:
  September 9th, 2008 o 21:02

  Nie chce sie reklamowac czy cos, ale kiedys z kumplem zrobilismy tez arta o tym: http://www.unit1.pl/339,txt :)

 2. ed:
  September 9th, 2008 o 23:02

  http://www.demotywatory.pl/demot/19_500.jpg

 3. Reg:
  September 14th, 2008 o 11:49

  Ja bym do tego dodał:

  – Czasem warto dopisać słowo “programming”, żeby nie przeszukiwać tematu od strony użytkownika czy wręcz w niekomputerowym znaczeniu danego słowa.

  – Czasem warto użyć OR, np. “cośtam cośtam (DirectX OR Direct3D)”.

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.