Używanie nagłówków Windows

2008-08-22 13:21

Chociaż Windows API ciągnie za sobą skutki kilkunastu lat wstecznej kompatybilności, nie znaczy to, że nie pojawiają się tam nowe możliwości. Ponieważ jednak wszystkie funkcje są importowane z DLL-i w sposób statyczny, nie jest możliwe, by każda nowsza była dostępna automatycznie. W przeciwnym wypadku program, który faktycznie działałby bez problemu np. na Windows 98 wymagałby w praktyce najnowszej wersji systemu – mimo tego, że nie korzysta z żadnej nowej funkcjonalności.
Niekiedy jednak nie chcemy ograniczać się do “wspólnego mianownika” wszystkich aktualnie obsługiwanych wersji Windows i chcemy użyć czegoś, co rzeczywiście jest dostępne począwszy od jakiejś nowszej edycji systemu. Co wtedy zrobić?

W dokumentacji (czyli MSDN) jest na szczęście dokładnie zaznaczone to, w której wersji Windows wprowadzoną daną funkcję czy strukturę. Ale żeby odpowiedni symbol został włączony do kompilacji i linkowania, należy jeszcze przed dołączeniem windowsowego nagłówka (zazwyczaj windows.h) zdefiniować odpowiednie makro.
A właściwie to nawet więcej niż jedno, jako że MSDN wspomina o czterech. Są to:

 • WINVER i _WIN32_WINNT, wskazujące na liczbową wersję systemu. Wartość 0x0502 oznacza na przykład wersję 5.1, czyli Windows XP z SP2.
 • _WIN32_IE, mające zawierać docelową wymaganą wersję Internet Explorera
 • NTDDI_VERSION, ustawialne na którąś z predefiniowanych stałych przypisanych każdej większej edycji Windows (np. NTDDI_WINXPSP1 lub NTDDI_WIN2K)

Pierwsze trzy są już uważane za przestarzałe i aktualnie używać należy NTDDI_VERSION, które jest zresztą znacznie wygodniejsze. W praktyce dobrze jest jednak ustawiać wszystkie makra, zwłaszcza jeśli nasz kod może być potencjalnie kompilowany na wielu różnych wersjach Platform SDK. I tak na przykład jeśli chcemy wykorzystać pule wątków (thread pools) dostępne począwszy od Windows Vista, powinniśmy dodać taki oto kod:

 1. #define NTDDI_VERSION NTDDI_VISTA
 2. #define WINVER 0x0600
 3. #define _WIN32_WINNT 0x0600
 4. #include <windows.h>

Po wartości makr odpowiadające wszystkim edycjom Windows należy udać do MSDN, do sekcji:

Win32 and COM Development > Development Guides > Windows API > Using Windows Headers

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: ,
Author: Xion, posted under Programming »


One comment for post “Używanie nagłówków Windows”.
 1. Asmodeusz:
  August 29th, 2008 o 9:35

  Dodam tylko że VS Team Suite (nie wiem jak niższe) pozwala w Win32 project samodzielnie poprzestawiać te parametry. Dodatkowo kod #define NTDDI_VERSION NTDDI_VISTA jest automatycznie ustawiany w d3d10.h, więc jak ktoś pisze pod DX10, problemu nie ma.

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.