Szkółka jest OK

2008-07-21 17:12

Parę tygodni temu w wyniku spontanicznej akcji jednego z moderatorów na forum Warsztatu pojawił się dział o nazwie Szkółka. W założeniu mają tam trafiać wątki reprezentujące niższy poziom niż te, których miejsce jest w innych zakątkach forum. Mówiąc wprost, ma to być dział dla początkujących, jakich na Warsztacie nie jest wcale tak mało.

Przyznam, że początkowo byłem dość sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. Szkółka powstała jako odtrutka na plagę pytań banalnych, oczywistych oraz takich, które zahaczają bardziej o podstawy programowania w ogóle niż programowania gier (a to drugie jest przecież zakresem tematycznym Warsztatu). Na pewno jednak nie miała być miejscem, gdzie toleruje się wybryki lamerskie, jak wątki typu “Oto mój kod, co tu jest źle?” czy pytania, na które odpowiedź można w 10 sekund znaleźć dowolną wyszukiwarką.
Moje wątpliwości dotyczyły tego, czy da się ten zamysł zrealizować w praktyce. Rzekoma Szkółka mogła bowiem łatwo stać się strefą wolnej amerykanki, gdzie dozwolone byłoby wszystko lub prawie wszystko.

Teraz jednak muszę stwierdzić, że ten eksperyment chyba jednak się powiódł. Korzyści z jego realizacji są całkiem spore: przede wszystkim jest to powolne zacieranie się wrażenia, iż na Warsztacie moderatorzy bez wahania banują każdego nowego użytkownika. (Co oczywiście było zawsze bardzo dalekie od prawdy, ale mniejsza o to ;P). Dodatkowo mamy też znacznie wyraźniejsze rozgraniczenie między początkującymi a lamerami dzięki przejrzystym zasadom moderacji w Szkółce. Dowolny wątek może bowiem być z niej usunięty tylko z powodów regulaminowo-netykietowych, a nie na podstawie rzekomo “zbyt niskiego poziomu” (którego ocena, nie ukrywajmy, jest zawsze w jakimś stopniu funkcją widzimisię danego moderatora).
Można oczywiście narzekać, że istnienie Szkółki obniża poziom Warsztatu jako całości. Argument ten opiera się na twierdzeniu, że ów wysoki poziom jest cenną wartością, którą należy usilnie chronić. Osobiście zupełnie się z tym nie zgadzam (o czym zresztą pisałem jakiś czas temu), więc ten postulat nie robi na mnie wielkiego wrażenia :) Za konieczną niedogodność istnienia Szkółki uważam jedynie to, iż przeglądając forum pod kątem ewentualnych interwencji moderatorskich (że tak eufemistycznie to nazwę ;]) należy zwracać uwagę na to, w którym dziale jest dany wątek. A to nie jest przecież jakoś specjalnie kłopotliwe.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Thoughts »


4 comments for post “Szkółka jest OK”.
 1. moriturius:
  July 21st, 2008 o 19:30

  Myślę, że szkółka ma jeszcze co najmniej jedną zaletę: obniża próg “wymagań” co do potencjalnego Warsztatowicza.

  Można mówić, że to źle – może teraz źle, ale w przyszłości możemy wychować sobie wielu świetnych koderów gier – tylko dzięki naszej pomocy :)

  W ten sposób możemy polepszyć standard kodowania, gdyż nowi w programowaniu obcujący z wyjadaczami mogą się wiele nauczyć w tym ściśle określonym kierunku. Teraz tylko patrzeć aż będziemy mieli najlepszych koderów gier na świecie ;)

 2. bs.mechanik:
  July 22nd, 2008 o 0:27

  warto tez wspomniec, ze “ow tajemniczy Moderator”, stworzyl tez jeszcze jeden dzial na forum ;)
  Moze czas nieco rozwinac zakres tematyczny warsztatu?
  Tworzenie, a nie tylko programowanie, gier…

 3. yomyn:
  July 22nd, 2008 o 13:50

  Xion się cieszy bo nareszcie ma gdzie zakładać tematy żeby nie trafiały do PoL :)

 4. Xion:
  July 22nd, 2008 o 14:25

  yomyn: E? Przecież Lepperlandia jest już od bardzo dawna :)

Comments are disabled.
 


© 2021 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.