Podwójna okazja

2008-07-10 23:35

Dawno, dawno temu… A właściwie to prawie dokładnie rok temu z bliżej niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn naszła mnie ochota, aby reaktywować swoją stronę domową w postaci tego oto (dev)bloga. Od tego czasu zdążyło zmienić się sporo, ale wbrew przeciwnościom losu (uosabianym głównie przez lenistwo, które to, jak wiadomo, ma wśród wszystkich zadań zawsze najwyższy priorytet :]) blog ów nadal istnieje i nie wydaje się, żeby przynajmniej w najbliższej przyszłości miało się coś w tej kwestii zmienić. Bowiem podobno rok właśnie to taka magiczna granica, której przekroczenie udaje się tylko w mniej więcej połowie przypadków. Oczywiście to tylko statystyka (a według niej ja i mój pies mamy po trzy nogi), ale daje ona chociaż powody do umiarkowanego optymizmu – a ich nigdy dosyć.

Ten rok był też czasem “ucierania się” stylu oraz tematyki tego, co w regularnych odstępach czasu staram się tutaj publikować. Po drodze życie zweryfikowało rzecz jasna zbyt ambitne założenia i z devloga zrobiło się… no właśnie, powiedzmy, że ‘blog IT’ – żeby nie powiedzieć “nie-wiadomo-co” :) W zasadzie nie było to zresztą trudne do przewidzenia: aby systematycznie zdawać relacje z koderskiej pracy w sposób chociaż śladowo interesujący, trzeba by chyba dysponować dobą o długości co najmniej 50 godzin. Nie da się też ukryć, że formuła devloga jest też dość sztywna i zapewne dla niewielu czytelników byłaby ona na swój sposób ciekawa.
Z tych (i pewnie nie tylko z tych) powodów założona forma ewoluowała w kierunku czegoś nieco odmiennego, albo raczej trochę rozszerzonego względem pierwotnych planów. Zamiast opisywać tylko to, co ostatnio udało mi się zakodować, zacząłem też włączać różnego rodzaju programistyczne ciekawostki, dziwnostki, sugestie, porównania, krótkie omówienia, wskazówki, przemyślenia i inne tego typu “kawałki informacji”, opatrzone zwykle moją subiektywną opinią lub komentarzem. Trudno powiedzieć, co tak naprawdę je łączy – naturalnie poza technikaliami w rodzaju często przewijających się języków lub platform programistycznych. Publikując je spodziewam się jednak, że ktoś może na nie przypadkiem lub celowo natrafić i stwierdzić: “O, to całkiem interesujące…” albo “Hej, tego wcześniej nie wiedziałem!”. Być może w ten sposób zainteresuje się też jakimś tematem i zapragnie rozszerzyć swoją wiedzę w danym kierunku, co rzecz jasna przyniesie pożytek nie tylko jemu (lub jej).

Wychodzi więc na to, że mamy do czynienia z wysoce subiektywnym, nieuporządkowanym, a także stronniczym, wybiórczym i w gruncie rzeczy nie do końca godnym zaufania źródłem informacji na tematy okołokoderskie i okołoinformatyczne. Cóż to więc za dziwny twór?… Zapewne z braku lepszych określeń pozostaje posługiwanie się bardzo ogólnym słowem-wytrychem: blog.
Muszę tutaj zaznaczyć, że przyznanie się do prowadzenia czegoś, co tak właśnie można nazwać, to dla mnie coś wciąż jeszcze lekko kłopotliwego. Dlaczego? Ano dlatego, że termin ‘blog’ nadal kojarzy mi się trochę ze złotą erą różowiasto-pokemoniastych wynurzeń znudzonych dwunastolatek :) Wiem, wiem – teraz to już przeszłość lub margines, a blogowanie stało się sprawą poważną, powszechną i różnorodną. Przepastna blogosfera (paskudny neologizm, swoją drogą) powinna zatem bez problemu pomieścić także i to, czym w regularnych odstępach czasu raczę wszystkich, którzy pojawiają się na tej stronie.

A zatem minął pierwszy rok istnienia tego bloga, zaś jednocześnie liczba zamieszczonych na nim notek wraz z niniejszą osiągnęła dokładnie 256 – co jest przecież porządną i bardzo okrągłą liczbą :) Zbieżności obu tych zdarzeń komentować raczej nie będę (;P), a zamiast tego pozwolę sobie wyrazić nieśmiałe życzenie – od siebie dla siebie i wszystkich czytających – abyśmy doczekali się kolejnych rocznic i jeszcze co najmniej kilku podobnych okazji. Ze swej strony mogę zapewnić, że dołożę wszelkich możliwych starań, aby tak właśnie się stało.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Thoughts, Website »


15 comments for post “Podwójna okazja”.
 1. Paweł (dRaiser):
  July 11th, 2008 o 0:03

  Gratulację i dalszego pisania. Jestem człowiekiem, który pod prawie każdą notką mógłby pisać “Hej, tego wcześniej nie wiedziałem!” – więc dzięki za tą wiedzę :)

 2. Paweł (dRaiser):
  July 11th, 2008 o 0:04

  Bleh, coś późno zaprawdę… Błędy nie były zamierzone, najlepszego :)

 3. as:
  July 11th, 2008 o 0:39

  Tak jak ja jest pewnie wiele osob, ktore nie komentuja notek, ale je systematycznie czytamy… Dzięki za spędzony wspólnie rok (i te poprzednie lata też), oby te lata się ciagnely… w nieskonczonosc ;)

 4. shoter:
  July 11th, 2008 o 7:44

  Ja nic jescze nie skomentowałe ale za to wrzuciłem sobie stronke do RSS ;), powodzenia w dalszym pisaniu!

 5. SceNtriC:
  July 11th, 2008 o 9:21

  Gratulacje i również życzę dalszego pisania aż po wieki wieków :) No i przy okazji gratuluję drugiego miejsca w konkursie Polishwords :)

 6. Gynvael:
  July 11th, 2008 o 9:50

  Happy Berfdej!!! ;D ;>

 7. yomyn:
  July 11th, 2008 o 10:57

  Najlepszego :) Twoj blog (koffany blogasek) jest druga strona po warsztacie na ktora zagladam po wlaczeniu przegladarki i czytam regularnie. Gratulacje.

 8. losiu99:
  July 11th, 2008 o 10:59

  128 lat, 128 lat, niech pisze, pisze nam…
  Gratuluję wytrwałości i życzę równie ciekawych pomysłów w kolejnych latach :D

 9. SirMike:
  July 11th, 2008 o 15:01

  Czytam regularnie, nie wyobrazam sobie gdyby mialo go w pewnej chwili zabraknac :)

 10. .Dexter.:
  July 11th, 2008 o 17:14

  Najlepszego ;)
  A co z Twoim silnikiem, czy tam frameworkiem, nad którym pracowałeś? Prace ustały, czy po prostu nie piszesz o tym?

 11. Xion:
  July 11th, 2008 o 18:00

  Prace posuwają się dość powoli :) Obecnie projektuję system materiałów i całego związanego z tym potoku renderowania, więc to dość duża rzecz i efekty ujrzy się nieprędko, jeśli w ogóle ;-) Zapewne jeśli coś z tego wyjdzie, to odpryski tego na pewno znajdą się tutaj.

  SceNtriC: Dzięki. O tym konkursie właściwie totalnie zapomniałem, ale miło, że ktoś mnie docenił (zwłaszcza, że ma to wymiar materialny w postaci książki o programowaniu GUI w .NET). Dla mnie jednak ważniejszy był przeprowadzony parę miesięcy temu mini-konkurs warsztatowych blogów, w którym – niespodzianka – też zająłem drugie miejsce :)
  Ale tak czy siak, to fajna wiadomość i można powiedzieć, że z okazji podwójnej robi się potrójna :]

 12. lukaszw:
  July 11th, 2008 o 22:56

  Gratuluję! Także drugiego miejsca w konkursie na blog IT miesiąca ;)
  http://polishwords.com.pl/blog/konkurs-na-blog-it-miesiaca/

 13. shoter:
  July 14th, 2008 o 18:01

  ten blog także wciąga i według mnie w konkursie polish words powinieneś zająć pierwsze miejsce ^^,tutaj wszystko jest ładnie poukładane wszystko łatwe do znalezienia,menu poboczne sortuje bardzo ładnie kategorie,podkategorie i oczywiście sortowanie według typu tematów.Także kilka programików się znajdzie.Mała galeria z podróż po WOWowym świecie.Podoba mi się ten blog więc nie predko zrezygnuje z usunięcia go z RSS :)

 14. as:
  July 14th, 2008 o 19:41

  @shoter: “według mnie w konkursie polish words powinieneś zająć pierwsze miejsce”. Według mnie również. ;)

 15. fir:
  July 26th, 2012 o 19:22

  tak, to swietny blog, moze i najlepszy z blogow jakie przegladalem – niestety po zmianie na angielski (poniekad zgodnie z przewidywaniami) stal sie o wiele mniej ciekawy

Comments are disabled.
 


© 2022 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.