Wskaźnik to tylko adres

2008-03-06 21:01

Jak C++ długi i szeroki, wskaźniki zawsze sprawiają początkującym (i nawet tym nieco bardziej zaawansowanym) programistom pewne kłopoty. Sam widziałem to zdecydowanie za dużo razy :) Niby wszyscy wiedzą, że wskaźnik to takie coś, co – jak podpowiada sama nazwa – pokazuje na jakiś inny obiekt. Czyli jest to taka “zmienna, która pokazuje na inną zmienną”.
Przy tej interpretacji nie jest trudno zorientować się, że przekazując wskaźnik chociażby jako argument funkcji, pozwalamy jej modyfikować obiekt, na który ów wskaźnik pokazuje – bez kopiowania tego obiektu. Bardzo podobnie działają zresztą referencje w językach typu C#, Delphi, Java, itp. Dlatego też zdawałoby się, że można by je z powodzeniem utożsamiać ze wskaźnikami w C/C++.

Uważam, że nic bardziej mylnego! Pomijam już taki drobiazg, że nad wspomnianymi referencjami czuwa odśmiecacz pamięci, który zapobiega wyciekom, podczas gdy wskaźników nic takiego nie dotyczy. Różnica jest bowiem znacznie głębsza. Te referencje są trochę “magiczne” – w tym sensie, że, ściśle mówiąc, właściwie nie wiadomo, jak fizycznie one działają (albo raczej: nie ma potrzeby, aby to wiedzieć). Grunt, że pokazują na jakiś obiekt, zaś obiekt ten może być wskazywany przez wiele referencji, a odwoływanie się do przez którąkolwiek z nich jest całkowicie równoważne.
W C/C++ w przypadku zwykłych wskaźników zasadniczo jest tak samo (z dokładnością do arytmetyki). Kłopoty zazwyczaj zaczynają się wtedy, gdy zostajemy uraczeni dwiema gwiazdkami i otrzymujemy wskaźnik na wskaźnik. Odpowiadająca mu “referencja do referencji” w C#, itp. jest bowiem czymś zupełnie bez sensu, jako że referencja nie jest przecież obiektem, na który można by pokazywać. I wówczas cała interpretacja wskaźników jako “czegoś, co w jakiś sposób pokazuje na coś” staje się co najmniej zastanawiająca.

A przecież dokładnie wiadomo, w jaki sposób wskaźniki ‘pokazują’. Przecież wskaźnik to nic innego, jak zmienna, która zawiera adres pewnego miejsca w pamięci. Zwykle adres ten odnosi się do innej zmiennej, obiektu, czasem funkcji, itd. I tyle, nie ma tutaj żadnego nadprzyrodzonego połączenia między wskaźnikiem a obiektem wskazywanym.
Ważne jest więc, by uświadomić sobie, że wskaźnik to zwykła zmienna zawierająca po prostu jakąś wartość (tutaj jest to pewien adres). To zaś oznacza, że sama ta zmienna również posiada jakieś miejsce w pamięci, czyli też rezyduje pod jakimś adresem. Kiedy pójdziemy za tym tokiem rozumowania, nie ma większych problemów z interpretacją podwójnych, potrójnych i wielokrotnych wskaźników.
A więc żadnej magii – to tylko liczby. Nie ma się czego bać :)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: ,
Author: Xion, posted under Programming »


6 comments for post “Wskaźnik to tylko adres”.
 1. moriturius:
  March 7th, 2008 o 10:39

  Skąd naszły Cię takie przymyślenia nagłe? ^^

 2. Toudi:
  March 7th, 2008 o 16:58

  [quote]Bardzo podobnie działają zresztą referencje w językach typu C#, Delphi, Java, itp. Dlatego też zdawałoby się, że można by je z powodzeniem utożsamiać ze wskaźnikami w C/C++[/quote]

  A czym różnią się referencje w C++ od tych w C# czy Javie?

 3. Kurak:
  March 7th, 2008 o 17:10

  Toudi: Nie można zmienić obiektu, na który “pokazuje” referencja w C++ (coś jak stały wskaźnik)

 4. Anonymous:
  March 7th, 2008 o 23:55

  Problem w tym ze w wiekszosci Xionzek do C++ widac taki oto pierwszy przyklad wskaznikow:

  int a;
  int& ptr_a = &a;

  I jak tu sie nie dziwic, ze czytelnik mysli sobie “Jaki to ma sens?”, “Po co mi to?!”, “Eee?”. :P

 5. spaxio:
  March 7th, 2008 o 23:55

  To bylem ja :P

 6. spaxio:
  March 7th, 2008 o 23:56

  bleh int* zamiast int&, sry prawie noc jest ;p

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.