Polityka spójności

2008-02-28 20:15

Fakt jest oczywisty: moderatorzy są tylko ludźmi i mogą popełniać błędy. Dotyczy to nawet tak wybitnych osobistości, jak moderatorzy forum Warsztatu :) Co więcej, można mylić się na całego i globalnie – czyli na przykład w tak fundamentalnej kwestii jak to, czy wobec tzw. lamerstwa przyjmować postawę ostrą czy względnie łagodną.
Można to jednak zawsze poprawić. Ale sytuacja wygląda o wiele gorzej, jeśli moderatorzy przestają działać jako drużyna i zaczynają wchodzić sobie nawzajem w drogę.

W ten sposób dorobiliśmy na Warsztacie dwóch swego rodzaju “frakcji” moderatorskich. Pierwsza z nich opowiada się za literalnym stosowaniem dość restrykcyjnego regulaminu i stanowczym reagowaniem na wszelkie przejawy wspomnianego już lamerstwa. Druga zaś preferuje raczej łagodne podejście do problemu i służenie pomocą nowo przybyłym, którzy niekoniecznie potrafią jeszcze dostosować się do panujących zasad,
Nietrudno zauważyć, że te dwie grupy mogą często wykonywać sprzeczne ze sobą działania. A to na pewno nie poprawia skuteczności ani jednej, ani drugiej. Dodajmy do tego jeszcze spore grono zwolenników każdej z tych opcji wśród zwykłych użytkowników forum i mamy niewielki chaos.

Dwa podejścia do lamerstwa
Poglądowa ilustracja, obrazująca dwa różne podejścia do problemu lamerstwa :)

Nie twierdzę oczywiście, że wśród moderatorów nie mogą występować nawet najmniejsze różnice opinii, bo taki stan rzeczy jest z założenia idealny i niemożliwy do osiągnięcia w rzeczywistości. Według mnie wypadałoby jednak prezentować w miarę spójne stanowisko przynajmniej “na zewnątrz”. W sytuacji, gdy dwie grupy wykonują względem siebie mniej lub bardziej krecią robotę, utrzymanie porządku staje się o wiele trudniejsze. A poza tym przysparza to jeszcze większych dylematów tym moderatorom, którzy chcą zachować jako taką ‘neutralność’, do których to zaliczam swoją skromną osobę :]

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: ,
Author: Xion, posted under Internet, Thoughts »


9 comments for post “Polityka spójności”.
 1. Netrick:
  February 28th, 2008 o 20:22

  Mogłeś podsumować to tak: “Neutralność i siedzenie cicho jest super, bo kto śpi, nie grzeszy” :P

 2. gamer.cpp:
  February 28th, 2008 o 20:30

  To dosyc trudna kwestia do rozstrzygniecia. Imo powinno sie jak to nazwales “zachowac neutralnosc”. Ani nie wyzywac od lamerow ani byc zbytnio poblazliwym. Podoba mi sie postawa revo, bez zbednych komentarzy, krotka pilka, link do jak nie lamic z odpowiedzia na pytanie :P.

 3. Netrix:
  February 28th, 2008 o 20:49

  IMO moderatorzy też powinni dostosować się do zasad, które sami wymyślili (lub ktoś starszy to wymyślił). Inaczej będzie panowała anarchia i wszechobecny syf.

 4. nameczanin:
  February 28th, 2008 o 21:19

  Co to znaczy “niekoniecznie potrafią jeszcze dostosować się do panujących zasad”? Przecież to podstawowa umiejętność potrzebna do życia w SPOŁECZEŃSTWIE!

  Bez kitu, Panie Xion ;] Znowu przejmujemy się forum? ^^

 5. moriturius:
  February 28th, 2008 o 22:16

  Ilustracja pogladowa – pown3d :P

 6. spaxio:
  February 29th, 2008 o 8:21

  Podzielimy forum na dwa fronty! :D

 7. Dynax:
  February 29th, 2008 o 14:00

  IMHO moderatorzy powinni walczyć z lamerami a nie z początkującymi. Bo to dwie różne rzeczy.

 8. Reg:
  March 2nd, 2008 o 9:36

  To nie są dwie różne rzeczy. Początkujący zachowują się najczęściej po lamersku, bo rzadko zdarza się, że ktoś przychodzi kompletnie zielony z programowania, a jednocześnie od razu wie jak się zachować, że nie można zadawać pytań typu “napiszcie mi grę”, “co tu jest źle”, “jak zacząć” czy “dajcie linka”.

  A opcja bardziej radykalna od marchewki na kiju to dokarmianie:
  http://regedit.gamedev.pl/pub/Linked/FeedLlama.jpg

 9. novo:
  March 3rd, 2008 o 2:34

  A ja jestem przeciwny polityce spojnosci :) Polityke spojnosci juz probowali przeforsowac komunisci i nie bardzo im to wyszlo :) Najwazniejsze to zdawac sobie sprawe ze mimo ze sie roznimy, nie oznacza to ze ktos ma racje lub jej nie ma, moga ja zawsze miec obie strony. Dodatkowo takie dwie ‘frakcje’ sprawiaja ze wlasnie w tego typu tematach mozna przeczytac i spojrzec na dany problem z kilku perspektyw, a nie jednynej slusznej. Moim zdaniem na obecnej sytuacji warsztat jako portal/spolecznoscy wychodzi dobrze. Jak zbyt czesto tematy ‘lamerskie’ sa tolerowane to grupa ‘ostro tepiaca'(do ktorej zaliczam siebie :) ) zaczyna sie burzyc, z kolei gdy ‘lamerzy’ sa za bardzo tepieni, grupa ‘proedukacyjna’ zaczyna sie burzyc. Dzieki temu mamy mniej wiecej srednia, a ze co jakis czas zdazaja sie male scysje, to trudno. Takie zycie ze nie zawsze jest pieknie :)

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.