Dziwne dokumenty RFC

2008-02-11 14:23

Pod odrobinę nieadekwatną nazwą RFC (Request For Comments, czyli prośba o komentarze) kryje się zbiór standardów czy raczej zaleceń dotyczących prawie każdego aspektu funkcjonowania Internetu. Opisy większości ważnych protokołów sieciowych – takich jak HTTP, FTP, POP3, SMTP, itd. – są zawarte właśnie w dokumentach RFC. Każdy taki dokument ma swój unikalny numer, który po publikacji nie ulega zmianie – podobnie zresztą jak sam dokument.
Brzmi to całkiem poważnie, prawda? W istocie, część dokumentów RFC ma kluczowe znaczenie dla działania globalnej sieci (jak choćby RFC2616, opisujący protokół HTTP). Wśród tysięcy już opublikowanych zdarzają się jednak i takie, które ze zwyczajowym technicznym przynudzaniem nie mają zbyt wiele wspólnego. Oto kilka takich przykładów:Roznosiciel pakietów IP

 • RFC1149 jest z tej grupy chyba najbardziej znanym. Opisuje on zalecany sposób przesyłania pakietów IP przy pomocy… pocztowych ptaków. Jak możemy wyczytać w dokumencie, ta metoda zapewnia detekcję kolizji w transmisji bez żadnych dodatkowych wysiłków, a dodatkowo tak zorganizowana komunikacja bezprzewodowa ma duży zasięg i nie podlega ograniczeniom związanym z topologią terenu. Trzeba jednak zaznaczyć, że “(…) opóźnienia są duże, przepustowość niewielka (…)”, zaś “(…) burze mogą powodować utratę danych” :-)
 • Innym ciekawym pomysłem jest RFC1437, który opisuje nowy typ zawartości MIME, mianowicie matter-transport/sentient-life-form. Jako że jest on przeznaczony do kodowania i przesyłania na odległości materii (nazwa wskazuje, że dotyczy to zwłaszcza organizmów żywych), będzie z pewnością bardzo użyteczny dla celów teleportacji :)
 • Kolejnym ciekawym sposobem na przesyłanie pakietów jest ten opisany w RFC1926. Każdemu ciągowi 4 bitów przyporządkowano mianowicie jedną głoskę. Dzięki temu możliwy jest przesył przy pomocy jakiegokolwiek medium oferującego transmisję głosu. Osobiście sądzę, że najefektywniejsze będą dwa kubki połączone sznurkiem lub rządek osób szepczących sobie do uszu ;]
 • RFC2324 oferuje z kolei bardzo interesującą propozycję protokołu o nazwie HTCPCP, co stanowi skrót od Hyper Text Coffee Pot Control Protocol. Służyć on ma do zdalnego kontrolowania ekspresów i automatów do kawy, aby możliwe było zapewnienie sobie świeżej porcji pożytecznego napoju niezależnie od naszego aktualnego położenia. Warto dodać, że w przyszłych wersjach standardu zostanie prawdopodobnie dodana obsługa espresso :D
 • RFC2550 sygnalizuje natomiast niezwykle palący problem roku 10.000, znany szerzej jako Y10K, który zmusi do poprawek w aktualnym oprogramowaniu, beztrosko korzystającym z faktu, iż rok ma zawsze cztery cyfry. Dokument wskazuje między innymi na krótkowzroczność pomysłu polegającego po prostu na dodaniu kolejnej cyfry do reprezentacji lat, który spowoduje przecież podobny problem już w roku 100.000. Zamiast tego wysuwana jest propozycja bardziej stabilnego rozwiązania, które może zacząć sprawiać kłopoty dopiero około roku 1038.
 • Wreszcie, w RFC3092 możemy przeczytać dokładną definicję terminu foo, tak beztrosko używanego w innych dokumentach RFC i nie tylko (a także jego nieco rzadziej spotykanego wariantu, czyli bar).

Patrząc na tę listę, można stwierdzić, że wiele bardzo ciekawych pomysłów z niewiadomych przyczyn nie doczekało się realizacji. Nie wiem na przykład, dlaczego porzucono wykorzystywanie sprawdzonego sposobu komunikacji z wykorzystaniem ptaków na rzecz jakichś wydumanych i zupełnie nieprzemawiających do wyobraźni światłowodów ;-D

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: , ,
Author: Xion, posted under Internet »


2 comments for post “Dziwne dokumenty RFC”.
 1. deX(ter):
  February 11th, 2008 o 17:18

  Cóż.. pewnie dlatego, żeby się organizacja ochrony praw zwierząt nie przyczepiła ;].

  A tak serio – ciekawe mają poczucie humoru ;].

 2. npb:
  February 13th, 2008 o 8:45

  Tutaj można jeszcze przeczytać ciekawostki na ten temat: http://www.zyxist.com/pokaz.php/czy_znasz_juz_htcpcp
  A tutaj jest pełna lista śmiesznych RFC: http://en.wikipedia.org/wiki/April_Fools'_Day_RFC jakby ktoś był zainteresowany ;)

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.