Prawie jak mapa kodu

2008-01-24 12:44

Pasek boczny w NetBeansDo pisania programów wystarczy dowolny edytor tekstu i linia poleceń, ale dzisiaj trudno przecenić wygodę, jaką dają zintegrowane środowiska programistyczne (IDE). I chociaż każda porządna aplikacja tego typu – niezależnie od języka, dla którego jest przeznaczona – posiada pewną określoną i oczywistą funkcjonalność (jak choćby rozbudowane zarządzanie projektami), to w wielu można znaleźć drobne i interesujące dodatki.
Taki NetBeans (IDE do Javy) posiada na przykład pasek boczny, widoczny po prawej stronie paska przewijania w polu z kodem. Reprezentuje on cały otwarty plik, zaś naniesione na niego kreski odpowiadają linijkom, w których “dzieje się” coś potencjalnie interesującego. Mogą to być wiersze zawierające błędy kompilacji albo wystąpienia identyfikatora (nazwy), w którym aktualnie znajduje się kursor. Najważniejsza cechą tych wskaźników jest to, że można w nie klikać i w ten sposób przenosić się do odpowiednich miejsc w kodzie.

Według mnie to całkiem zmyślne rozwiązanie, przydatne zwłaszcza przy poprawianiu błędów, gdyż oszczędza przechodzenia do okienka z outputem kompilatora, a potem z powrotem do kodu. Jego użyteczność może się aczkolwiek ujawnić najlepiej tylko w przypadku, gdy IDE przeprowadza kompilację w tle i na bieżąco podkreśla i zaznacza napotkane błędy.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Author: Xion, posted under Applications, Programming »


6 comments for post “Prawie jak mapa kodu”.
 1. nameczanin:
  January 24th, 2008 o 16:13

  Niestety nie koduję narazie w Javie, ale zdecydowanie w Visualu mógłby się znaleźć taki feature :) Chociaż szczerze mówiąc, nie jest mi źle z okienkiem Output, albo Error List z VC#.

 2. deX(ter):
  January 24th, 2008 o 17:32

  @Nameczanin: Netbeans idealnie nadaje się też do C++. Jest świetny plugin i genialne Intelli Sense ;].

 3. SirMike:
  January 24th, 2008 o 19:26

  Niech oni do VS nie wrzucaja featuresow zapozyczonych z IDE od Javy bo do tej pory im to nie wychodzilo na dobre. W wiekszosci przypadkow bylo tak jakby ktos cos tam zmalpowal i wyszlo zupelnie inaczej niz powinno byc :D

 4. Queight:
  January 24th, 2008 o 23:26

  W Eclipse też coś takiego jest. Sam ostatnio przerzuciłem się z Eclipse właśnie na NetBeans i jest fajnie, chociaż niektórych rzeczy odrobinkę mi brakuje :)
  nameczanin: NetBeans poszedł w stronę Eclipse i jest środowiskiem do wielu języków.
  Co ciekawe w NetBeans mogłem środowiska do Javy w ogóle nie włączać, w Eclipse zawsze gdzieś tam mi się przewijało, choć może tylko ja taki nie kumaty jestem :P

 5. spaxio:
  January 25th, 2008 o 22:29

  Ta, jedna z niewielu rzeczy ktora mnie zainteresowala. Ale na szczescie juz mnie nie interesuje, bo jave zaliczylem ;)

  …hihi teraz sie bawie D ;)

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.