Znikające ikonki zasobnika

2008-01-09 19:40

Nie ma systemów bezproblemowych, więc po kilkutygodniowym “miodowym” okresie z Vistą zdarzył mi się w końcu pewien drobny problem. Nie był on specjalnie kłopotliwy i w gruncie rzeczy należał do zabawnych… gdyby nie to, że zdecydowanie zbyt dużo działo się tu samo.

Ikony zasilania, sieci i dźwięku w zasobniku VistyZacznijmy od tego, że – jak powszechnie wiadomo – w zasobniku systemowym (system tray) widoczne są między innymi ikonki dotyczące dźwięku i głośności oraz sieci i łączności. Ta pierwsza pokazuje z grubsza aktualną głośność – lub ewentualne wyciszenie, zaś druga stan sieci i jej aktywność. Dobrze jest więc mieć je na wierzchu.
Dlatego też niespecjalnie spodobało mi się, gdy pewnego dnia podczas uruchamiania systemu nie pojawiły się one na pasku tak jak zwykle. Ponieważ ich widoczność można kontrolować, otworzyłem okienko Właściwości paska zadań, lecz ku mojemu zdziwieniu odpowiednie pola wyboru okazały się nie tylko odznaczone, ale też… nieaktywne.

Identyfikowanie problemu w Windows Vista

Pola wyboru ikon systemowych zasobnikaOczywiście standardowe magiczne inkantacje stosowane w takich wypadkach – czyli restart systemu oraz sprawdzenie, czy wszystkie aktualizacje są zainstalowane – nie przyniosły rezultatu. Podobnie konsultacja z bardziej doświadczonymi użytkownikami systemu (cześć Asmodeusz :)) – głównie dlatego, że perspektywa przywracania stanu komputera sprzed tygodnia nie przedstawiała się szczególnie zachęcająco :)
Tym czego nie zrobiłem, było przeszukanie zasobów Internetu w poszukiwaniu rozwiązania. Okazało się to jednak zbytecznie, że problem ten naprawił się sam, i to nawet nie bardzo wiadomo kiedy. Przypadkiem zajrzałem po prostu ponownie do okienka Właściwości paska zadań i menu Start, żeby stwierdzić, iż pola wyboru Głośność i Sieć są wprawdzie nadal oznaczone, ale już jak najbardziej dostępne.

Z jednej strony to dobrze, że problemy które pojawiają się nagle i nie wiadomo skąd, nie wymagają samodzielnego rozwiązywania. Z drugiej strony wypadałoby wiedzieć, jakie są ich przyczyny. Tego nie udało mi się ustalić, ale wykonana poniewczasie analiza wyników wyszukiwania w sieci wykazała, że w razie nawrotów choroby należy wykonać następujące kroki:

 1. Otworzyć Edytor Rejestru.
 2. Poszukać frazy ‘iconstreams’.
 3. Usunąć wartości IconStreams oraz PastIconStreams, aż szukana fraza nie będzie już występowała w Rejestrze.
 4. Zrestartować system.
 5. Włączyć wyświetlanie odpowiednich ikonek w oknie dialogowym Właściwości paska zadań.

Cóż, jeśli genialna Vista potrafiła to wszystko wykonać z własnej inicjatywy, to wypada tylko być pełnym podziwu :) Podejrzewam jednak, że zarówno w tajemnicze pojawienie się, jak i zniknięcie problemu, zamieszane są nieznane siły wyższe, których pochodzenia nigdy nie poznamy. Są po prostu takie rzeczy, które się nie śniły filozofom i informatykom – zwłaszcza w odniesieniu do Windows ;P

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: , ,
Author: Xion, posted under Computer Science & IT »


26 comments for post “Znikające ikonki zasobnika”.
 1. io:
  January 9th, 2008 o 23:24

  Mi za to Vista płatała większe figle i to bywało nawet przewidywalne (nie wspominając o tym, że na moim nowym laptopie stworzonym ponoć pod Vistę, na dzień dobry miałem blue screena i nic nie dało się zrobić – dopiero zmiana jakichś ustawień w biosie pomogła). Problem polegał na tym, że od czasu do czasu psuł się pasek zadań. Wyglądało to tak, jakby te prostokąciki od każdego programu z pasku zadań przesuwały się o 4-5 cm w lewo i nachodziło na tzw. przycisk “start”. Problem polegał na tym, że klikało się na jedno, a system odczytywał kliknięcie o kilka centymetrów obok… potem padały po kolei wszystkie okna i system nadawał się tylko do twardego restartu, bo żadne “zamknij system”, ani alt+ctrl+del nie działały. Jednak po zainstalowaniu wersji beta service pack pomogło i teraz działa bezawaryjnie.

 2. Asmodeusz:
  January 10th, 2008 o 11:31

  A to jest znany problem, naprawiany w service pack. Wystarczyło zrestartować explorer.exe – pomaga.

  Xion: nie wiem co ty z tą Vistą robisz, ja mam Vistę na trzech kompach i chodzi bezawaryjnie. Poza tym na Vistę jest kilka prostych metod: przelogowanie, restart, drugi restart, restart w awaryjnym, system restore – nie widziałem przypadku w którym by nie pomogły. I jaki ‘tydzień’? Przy każdej zmianie w systemie powinno się robić punkt przywracania! (u mnie się robi)

 3. Xion:
  January 10th, 2008 o 13:20

  Ja też nie mam problemów, bo ten należy raczej traktować w kategoriach żartu. Zreszta, nie przywiązuję aż takiej wagi do tego, by system chodził bez cięcia się i wieszania – w końcu on też może być emo ;-)

  A co do przywracania systemu… Jako że wszystkie programy, które są mi potrzebne, mam już dawno poinstalowane, nie było żadnych zmian w systemie od tego, wieć i PP również.

 4. SirMike:
  January 10th, 2008 o 16:46

  Ale macie problemy :P

 5. derek:
  January 12th, 2008 o 16:17

  “Zreszta, nie przywiązuję aż takiej wagi do tego, by system chodził bez cięcia się i wieszania – w końcu on też może być emo ;-)” – rozwaliłeś mnie tym tekstem :D

 6. darek:
  September 4th, 2008 o 16:09

  niw iem jak otworzyc edytor rejestru i jak znalez ta fraze?”iconstreams’.prosze o pomoc.dzieki

 7. geralt:
  September 4th, 2008 o 16:16

  start -> uruchom -> wpisz regedit.exe
  następnie naciśnij CTRL+F wpisz frazę którą wyszukujesz i daj wyszukaj/znajdź skasuj to co znajdzie , po skasowaniu pierwszego wpisu naciśnij f3 i powtarzaj aż do skutku.

 8. darek:
  September 4th, 2008 o 16:48

  zrobione wedlug wskazowek,wielkie dzieki za pomoc,pozdrawiam

 9. darek:
  September 4th, 2008 o 19:27

  cos jest chyba nie tak,po restarcie usuniete frazy dalej istnieja :)

 10. darek:
  September 5th, 2008 o 10:51

  dlaczego po usunieciu i restarcie systemu,sprawdzajac jeszcze raz ,te wpisy sa ponownie,robie cos nie tak?

 11. darek:
  September 5th, 2008 o 15:51

  za kazdym razem to samo,usuwam restartuje,potem sprawdzam i wpisy sa,a co za tym idzie,ikony znikaja,nie wiem co zrobic

 12. MeFisto:
  September 15th, 2008 o 14:25

  latwiejszym rozwiazaniem tego problemu jest zrestartowanie procesu explorer.exe

 13. darek:
  September 17th, 2008 o 13:41

  a czy bedzie to problem,jak napiszesz mi jak to zrobic?z gory wielkie dzieki :)

 14. MeFisto:
  September 21st, 2008 o 0:00

  Uruchamiamy Menadżera zadań poprzez Ctrl+Alt+Del, znajdujemy na zakładce “Procesy” explorer.exe, zaznaczamy go i klikamy “Zakończ proces”. Następnie Plik -> Nowe zadanie, wpisujemy explorer.exe i klikamy OK.

 15. darek:
  September 22nd, 2008 o 15:22

  mam pytanie,dlaczego jak zeskanuje jakis dokument to nie moge go w niczym innym otworzyc,jak tylko w galerii fotografii systemu widows.probuje w adbe reader i nie da rady.mozna to zmienic? z gory dziekuje za pomoc.

 16. Falladil:
  September 22nd, 2008 o 23:38

  Mam do powiedzenia tylko jedno zdanie – “To żyje!”. Vista charakteryzuje się dynamicznym generowaniem i naprawianiem błędów :P. Też tak czasami miewam. Np. znika mi GG, albo Portable Apps. Może to jakieś przepełnienie systemowego traya O.o

 17. darek:
  November 12th, 2008 o 14:28

  witam,prosze o pomoc. jak wysylam maila to jest ok,i idzie,ale jak dodaje zalacznik to juz nie,otrzymuje komunikat meiler-demon.co zrobic? mam system vista. dziekuje.

 18. davido84:
  November 15th, 2008 o 0:47

  Witam. Zrobiłem oba sposoby na przywracanie ikon systemowych i nic. te dwa pliki w rejestrze ciągle powracają po restarcie. Po kliknieciu prawym na pasku i właściwości mam zablokowane cały czas ikony GŁOŚNOŚĆ,SIEĆ,ZASILANIE. co robić aby je przywrócić? Mam VISTE.

 19. darek:
  January 1st, 2009 o 18:59

  witam,mam inny problem i nigdzie nie moge znalezc rozwiazania,prosze o pomoc. nie dziala mi backspace,nie wiem co sie stalo i prosze mi napisac jak wlaczyc narzedzia w viscie?dziekuje

 20. Tomecki:
  July 17th, 2009 o 12:40

  U mnie mimo czyszczenia w regu i ponownego przywracania ptaszkami wskaznika zasilania oraz ustawiania zawsze na widoczny, wskaznik zasilania zewnetrznego lub baterii pojawia się i znika jak murzyn na pasach, kojarze, że zaczeło to nastepować po zainstalowaniu modemu plusa Hauwei 800 który jak by przejął kontrolę ale mogę się mylić. Dalej męcze problem laptop HP Mini XP home.
  Pozdrawiam

 21. Asia:
  November 29th, 2009 o 14:33

  Dzięki wielkie Mefisto :)
  Pomógł restart procesu explorer.exe

 22. Jagoda:
  February 12th, 2010 o 21:59

  A co jeśli nie mam litery: c z kreseczką? Mam wszystkie polskie litery oprócz tej jednej.
  Będę wdzięczna, dzięki :)

 23. Zbyma72age:
  September 24th, 2010 o 16:40

  Wielkie dzięki Mefisto
  Restart procesu explorer.exe pomógł błyskawicznie
  Pozdrawiam

 24. Anonymous:
  November 17th, 2010 o 0:10

  dzięki Mefisto

 25. jar_007:
  December 2nd, 2011 o 0:38

  Cześć, mam ten sam problem na 7. Opisany sposób działa i znalazłem go na stronie Microsoftu tylko, że zawsze jak włącze komputer jest to samo:(

 26. Fgdffgftyghgf:
  December 4th, 2011 o 19:06

  to naprawdę zadziałało dzięki.na początku  resetowałam laptopa około x5 i nic nie dało
  ale nic naprawde dziękuje.
  :))))

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.