Kartka papieru

2007-12-03 19:02

Teoretycznie wszystko zakodować można “na żywioł”, po prostu siadając do ulubionego środowiska programistycznego, pisząc i kompilując. Proste dzieła może i można w ten sposób stworzyć, ale do czegoś bardziej skomplikowanego zawsze pomaga chociaż pobieżny projekt.
W jakiej formie? To już nie jest sprawą taką prostą. Obecnie mamy sporo różnych narzędzi, umożliwiających formowanie naszych pomysłów w miejscu ich docelowego egzystencji – czyli programów komputerowych. I nie chodzi mi tu o aplikacje wysoce wyspecjalizowane, bo do zaprojektowania programu może się okazać przydatny edytor tekstu typu Notatnika. Każde z tych narzędzi będzie użyteczne dla określonego celu i każde ma też swoje ograniczenia.

Kilka kartek papieruAle mamy również inny sposób. Możemy odejść (albo przynajmniej się odwrócić) od komputera, wziąć kartkę, długopis i… do dzieła. Być może wkrótce posługiwanie się tak “archaicznymi” sprzętami będzie nieco staroświeckie, ale pewnie jeszcze długo będzie miało niezaprzeczalne zalety:

 • Nieograniczone możliwości formatowania :) Tekst w formie zawijasa w środku obrazka? Proszę bardzo. Diagram ze strzałkami biegnącymi między komórkami tabelki? Nie ma problemu. Treści możemy układać tak, jak chcemy i jak tylko pozwala nam na to zręczność palców – zapewne poważnie nadwerężona ich regularnym stukaniem w klawisze ;]
 • Swoboda formy. Programy komputerowe potrafią edytować tylko dokumenty w określonych formatach, jak teksty, arkusze kalkulacyjne, diagramy UML, itd. Tutaj zaś nie mamy takich ograniczeń i możemy tworzyć schematy, zestawienia, wykresy i inne pomocnicze rysunki, które nie śniły się teoretykom inżynierii oprogramowania :)
 • Dostępność. Wprawdzie teraz komputer można zabrać ze sobą niemal wszędzie, ale i tak w tej kategorii trudno o sensowne porównywanie. Papier jest jednak zdecydowanie poręczniejszy.

Każdy jednak wie rzecz jasna, jakie są jego wady. Niektóre alternatywy – jak na przykład skrobanie po tabletowym komputerze – niwelują część z nich, zbijając przy okazji niektóre zalety. Największym mankamentem jest chyba jednak to, że rysunkowe bazgroły na papierze zawsze już pozostaną bazgrołami: nie da się ich przetworzyć na użyteczną formę schematów czy tabel zrozumiałą dla komputera, a i rozpoznawanie czystego tekstu też nie jest jeszcze doskonałe.
Wygląda więc na to, że poczciwa kartka papieru jeszcze długo będzie podstawowym środkiem tworzenia przynajmniej wstępnych – nomen omen – szkiców, zostawiając bardziej szczegółowe projektowanie innym narzędziom. Warto zatem wciąż kultywować starożytną umiejętność ręcznego pisania i rysowania :)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: , ,
Author: Xion, posted under Programming »


10 comments for post “Kartka papieru”.
 1. Kurak:
  December 3rd, 2007 o 19:40

  Ja do projektowania używam tylko papieru i długopisu, nie lubią tych “wyspecjalizowanych programów”. Ręcznie jest po prostu szybciej i łatwiej :)

 2. Netrix:
  December 3rd, 2007 o 20:29

  Dokładnie tak samo jak Kurak :)

 3. Nilphilus:
  December 3rd, 2007 o 22:05

  Kartka papieru jest o tyle cudowna że nie trzeba jej włączać jak wpadnie się na jakiś pomysł o 3 w nocy, co mi się nieco często zdarza ;D

 4. kazik:
  December 3rd, 2007 o 23:48

  Kartka papieru jest super, ale jeszcze lepsza jest podreczna tablica i sciereczka. Mozna na szybko cos nabazgrac markerem, pozniej wytrzec i od nowa. Wszystkie programy typu Visio to imho strata czasu :-)

 5. spaxio:
  December 6th, 2007 o 1:07

  Kartki sa najszybsze :) i jakie mozliwosci! :D

 6. Reg:
  December 6th, 2007 o 22:15

  Ja używam głównie plików TXT. Ale kiedy trzeba coś narysować zamiast napisać, to wolę kartkę niż jakikolwiek program komputerowy. Największa wada kartki to brak Undo tudzież możliwości wstawienia czegoś w środek i usuwania.

 7. Queight:
  December 7th, 2007 o 0:13

  Hehe, dokładnie, papier rządzi :D
  Choć od paru lat marzę o tablicy kredowej lub na pisaki.

 8. Shlizer:
  February 5th, 2009 o 23:52

  no i rzecz jasna papier nie jest zależny od tego, czy mamy prąd =p

  tylko ze zmazywaniem i wracaniem do starych zapisków po zmazaniu (bo jednak były przydatne =p) mógłby być problem =p

 9. lukaszsa:
  May 11th, 2011 o 13:05

  Jeśli chodzi o dostępność kartki to nieprawda. Na zajęciach z generatorów aplikacji doszło do tego, że musieliśmy listę obecności napisać na tablicy, bo profesor ani studenci nie miał papieru.

 10. Assa:
  October 5th, 2011 o 20:53

  Ale wy geeki jesteście…
  Nawet nie zauważyliście że z tych karteczek Xion penisa ułożył…

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.