Kepcza!

2007-10-28 18:41

Po Internecie krąży coraz więcej botów, których głównym zadaniem jest spamowanie, czego dokonują, automatycznie wypełniając przeróżne formularze na stronach WWW. Można się przed nimi bronić na wiele sposobów – na tej stronie zamieszczenie komentarza wymaga na przykład odpowiedzi na proste pytanie z gatunku arytmetycznych :) I choć komputery liczą doskonale, na tym zadaniu mogą się pośliznąć.
Chyba popularniejszą metodą jest CAPTCHA obrazkowa, która jednak też czasem potrafi sprawiać problemy… prawdziwym ludziom, mającym kłopoty z odczytaniem właściwego kodu. Zasadniczo jednak chyba wszyscy się już do takich mechanizmów przyzwyczaili i nie mają kłopotów ani większych oporów przed wykonaniem postawionego przed nimi zadania.

Pod warunkiem oczywiście, że się nie przesadza. A o to wbrew pozorom całkiem prosto. Poniżej mamy doskonały przykład:

CAPTCHA w wersji radykalnej

Być może takiego testu nie przejdzie żaden istniejący obecnie bot spamerski. Ale zapewne bardziej prawdopodobne jest to, że jakiś odwiedzający o bez wątpienia biologicznym pochodzeniu zniechęci się, widząc coś takiego. W końcu nikt nie lubi udowadniać, że nie jest wielbłądem – przynajmniej niezbyt często.
A więc: CAPTCHA – tak, wypaczenia – nie ;]

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Internet »


4 comments for post “Kepcza!”.
 1. dRaiser:
  October 28th, 2007 o 19:59

  A ja powiem inaczej – captcha nie i walka ze spamerami Spam Karmą :D

 2. SirMike:
  October 28th, 2007 o 20:07

  Captcha to chyba najdurniejszy sposob na spamboty. Przeszkadza TYLKO I WYLACZNIE zwyklym uzytkownikom. Jakis niestandardowy math-test (lub jego odmiana) jest duzo bardziej przyjazny.

 3. Queight:
  October 30th, 2007 o 22:43

  Zgodnie z tym co powiedział SirMike, ja ostatnio napotkałem na wiele tak durnie zamaskowanych captcha, że dopiero za 5 czy 6 próbą udało mi się poprawnie wpisać to o co chodziło. A to znaczek wygląda zarówno na 1 jak i na 7 oraz literę I, a to jest tak blade, powykrzywiane i zamazane, że nic nie widać.
  Jest jeszcze jedna kwestia dotycząca standardowego captcha. Osoby niewidome, które też korzystają z sieci takiej bariery nie przejdą, lub też osoby, które przeglądają Internet w trybie tekstowym ;)

 4. Xion:
  October 30th, 2007 o 23:03

  Super duper wypasiona obrazkowa CAPTCHA ma wg mnie sens jedynie tam, gdzie opłacałoby się zaprząc OCR to odczytania zwykłego napisu na obrazku, żeby tak złamany formularz wysłać tysiące czy miliony razy. Niewiele jest chyba takich usług; w tej chwili przychodzi mi do głowy tylko bramka SMS.

Comments are disabled.
 


© 2021 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.