Lepszy font

2007-10-16 19:51

Na dzisiaj mam drobną radę, jak poprawić wygląd kodu i wygodę pracy z nim, jeżeli akurat używamy któregoś z IDE (dla jakiegokolwiek języka) pod systemem Windows. Otóż w większości wypadków domyślną czcionką dla kodu, jaka jest w takich programach używana, jest Courier New. Ma ona oczywiście stałą szerokość znaków, ale właściwie na tym jej zalety się kończą… Zwłaszcza programiści pracujący czasem w Linuxie stwierdzić mogą, że fonty tam obecne są zdecydowane ładniejsze.

“Hello World” pisane czcionką ConsolasDlatego do kodu polecam stosunkowo niedawny wynalazek Microsoftu, wprowadzony wraz z nowym Office’em – czcionkę Consolas. Jest ona wbudowana w Vistę, a jeśli używamy Windows XP, możemy się w nią zaopatrzyć na stronie MS. Wówczas do idealnego wyglądu powinniśmy jeszcze włączyć opcję wygładzania czcionek ClearType.
Przyznam, że kiedy kilka miesięcy temu zacząłem używać tej czcionki, dość trudno było mi się do niej przyzwyczaić. Teraz jednak na poczciwego Couriera patrzę już z dużym niesmakiem :) Consolas oprócz niewątpliwie większej wartości estetycznej ma też tę zaletę, że jej znaki są dość wąskie – a mimo to nadal doskonale czytelne. Sprawia to, że na ekranie mieszczą się linijki o znacznie większej długości, co dla programisty jest rzecz jasna bardzo wygodne.

Naturalnie nie twierdzę, że wszystkim akurat ta właśnie czcionka przypadnie do gustu. Zachęcam jednak, aby poeksperymentować z ustawieniami środowiska programistycznego, bo prawie zawsze można sobie choć trochę poprawić komfort kodowania.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: ,
Author: Xion, posted under Programming »


8 comments for post “Lepszy font”.
 1. SirMike:
  October 16th, 2007 o 22:00

  ClearType wygladaja strasznie rozmyte. W porownaniu do linuksowych czcionek sa po prostu biedne. Nawet na monitorze LCD wyglada to strasznie niewyraznie – jakos nie moge sie przestawic.

 2. spaxio:
  October 16th, 2007 o 22:15

  E mi sie nie podoba :)

 3. Xion:
  October 16th, 2007 o 23:26

  Narzekacze ;P Chociaż zgadzam się z SirMike, że bez LCD do ClearType lepiej nie podchodzić.

 4. SirMike:
  October 16th, 2007 o 23:59

  Najwiekszy problem w tym, ze jak dluzej patrze na te rozmyte niewyrazne fonty to mam wrazenie, ze mi sie wzrok psuje :) Moze wieksza niz 14pt wyglada bardzo ladnie ale jako mala czcionka dla programisty wg mnie sie nie nadaje.

 5. RedHot:
  October 17th, 2007 o 21:29

  Kurcze a jak ktoś ma inne IDE to jest jakieś wyjście :\ Dev-cpp here ….

 6. Xion:
  October 18th, 2007 o 16:15

  SirMike: Złudzenie :) Tak naprawdę to AA-owane fonty powinny chyba nawet być mniej męczące dla oczu z powodu mniejszego kontrastu.

  RedHot: Można kupić Vistę lub Office 2007 :) Do obu dołączona jest zarówno Consolas, jak i reszta czcionek ClearType (Callibri, itp.).

 7. marcin:
  October 19th, 2007 o 23:13

  Wystarczy zainstalować Power Point Viewer 2007 i mamy wszystkie fonty (oprócz Segoe UI) za darmo i w pełni legalnie.

  Pozdrawiam :-)

  P.S.
  Ze swojej strony, polecam jeszcze Andale Mono.

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.