Okno na pingwina

2007-09-07 17:53

Czasami przydaje się posiadanie więcej niż jednego operacyjnego na jednym komputerze. Jeżeli oba używają tego samego systemu plików, to zwykle nie ma problemu z wymianą danych.

A co zrobić, jeżeli tak nie jest – czyli na przykład chcemy dostać się z poziomu Linuxa do plików używanych w Windows lub odwrotnie? W jedną stronę jest łatwo: większość dystrybucji Linuxa obsługuje przynajmniej odczytywanie z partycji NTFS, a niektóre automatycznie montują znalezione woluminy, które korzystają z tego systemu plików.
Jeżeli zaś chodzi o operację odwrotną, to naturalne Windows nie patrzy tak przychylnie na inny system operacyjny. Wbudowana w okienka obsługa różnych systemów plików nie obejmuje ext2 i ext3, czyli tych używanych w ogromnej większości Linuksów. Tutaj mogą pomóc tylko zewnętrzne narzędzia.

Jednym z nim jest Ext2 IFS. Ma on tę zaletę, że działa jak sterownik, a nie np. wtyczka do Eksploratora, Total Commandera czy innego menedżera plików. Dzięki temu podmontowane partycje linuksowe są widoczne w całym systemie.

Partycja linuksowa pod Windows System plików ext2 pod Windows

Można z nich korzystać właściwie tak samo jak z dysków NTFS, czyli odczytywać i zapisywać pliki, katalogi, zmieniać etykiety woluminów, itp. Nie trzeba też kopiować plików tam i z powrotem, aby je modyfikować.

Sam nie używam Linuksa zbyt często, ale taki sterownik jest bardzo wygodny. Chociaż prawdopodobnie dostęp do partycji ext3 z Windows sprawia, że Linuksa uruchamiam nawet jeszcze rzadziej niż wcześniej ;)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: , , ,
Author: Xion, posted under Applications »


3 comments for post “Okno na pingwina”.
 1. Shagwest:
  September 8th, 2007 o 15:26

  Ja mam złe doświadczenia z takimi sterownikami. Kilka resetów Windy i z partycji Linuksa zostaje sieczka :|

 2. Rob:
  December 1st, 2007 o 19:12

  “że Linuxa uruchamiam nawet jeszcze rzadziej niż wcześniej” – *Linuksa

 3. Kacper Kołodziej:
  July 9th, 2009 o 12:21

  Małym dzieciom nie daje się do zabawy cyfrówki za 5000zł, tlyko tani aparat jednorazowy z supermarketu. Wszyscy powinni zrozumieć co to oznacza. (Nierozgarniętym podpowiem, że chodzi o to, że Windows nie powinien mieć dostępu do partycji Linuxa. Z doświadczenia wiem, że Windows wszystko psuje. Od kiedy można instalować na Mac’u Windowsa, OS X działa znacznie gorzej.)

Comments are disabled.
 


© 2022 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.