O pożytkach z komentarzy

2007-08-10 13:35

Kiedy komukolwiek pokazuję fragment napisanego przez siebie kodu, reakcja jest zawsze dość podobna. Można ją streścić jako pytanie: “A dlaczego tu tak zielono?” :)

Faktycznie, dość intensywnie używam komentarzy. Rzeczywiście, nadużywam też stosowania przerw w postaci pustych wierszy. Zgadza się, że dwa wiersze “normalnego” kodu odpowiadają przeciętnie trzem wierszom napisanym przez mnie. Tak, to wszystko prawda. Co mam na swoje usprawiedliwienie?
Otóż… nic :P Wręcz przeciwnie, taki sposób pisania uważam za bardzo pożyteczny, a powodują mną takie oto motywy:


  Logo programu doxygen, jednego z darmowych systemów generujących dokumentację techniczną z kodu
 • Pierwszy jest dość oczywisty: duża ilość komentarzy ułatwia zrozumienie kodu. Ponadto jeżeli nie są to komentarze pisane ot, tak sobie, lecz zgodnie z pewnym powszechnym standardem, mogą zostać wykorzystane do stworzenia dokumentacji technicznej. Na temat takiej dokumentacji można oczywiście powiedzieć mnóstwo złych rzeczy – na czele z jej małą przydatnością dla samego programisty, który dany kod tworzy. Pozwala ona jednak przynajmniej spojrzeć całościowo na daną klasę/moduł/przestrzeń nazw/bibliotekę/program, zwłaszcza jeśli używany program potrafi też rysować ładne schematy :)
 • Poza tym ktoś ładnie powiedział, że komentarze są przydatne, ponieważ są zielone ;] Zdecydowanie lepiej patrzy się na kawałek kodu poprzecinany adnotacjami czy pustymi liniami niż na jednolitą szpaltę wysokości drapacza chmur. Stosowanie separatorów w rodzaju /********/ czy nagłówków opisujących pliki na pewno polepsza czytelność kodu.
  Kiedyś na Warsztacie założyłem sondę na temat zalet komentarzy i wolą większości ten argument został uznany za najważniejszy.
 • Po trzecie kod z komentarzami jest zwyczajnie ładniejszy. Naturalnie nie zdadzą się one na wiele, jeżeli ktoś stosuje nazwy w stylu function1, a klawisza Tab używa tylko w połączeniu z Altem :) Szkoda, że tego rodzaju kod widzi się stanowczo za często ;P
 • I wreszcie jedna sprawa dotycząca nie samych komentarza, lecz ich pisania. Kiedy programuje się z zamiłowania, nierzadko ma się “natchnienie”, które chciałoby się od razu przełożyć na kod. Jakie są tego skutki, nietrudno się domyślić, bo przecież co nagle to po diable ;) Jeżeli jednak wcześniej poświęci się chociaż chwilę na napisanie komentarza do powstającej funkcji/klasy/itp. to skutek jest zwykle lepszy.

Tak więc, Wysoki Sądzie, z powodu swojego rozwlekłego stylu kodowania nie czuję najmniejszych wyrzutów sumienia i nie postanawiam nawet minimalnej poprawy ;P Co więcej, nie będę się krępował przed propagowaniem swoich poglądów na ten temat każdemu, kto będzie miał (nie)przyjemność oglądać napisany przeze mnie kod :)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Programming »


3 comments for post “O pożytkach z komentarzy”.
 1. Tarains:
  August 10th, 2007 o 21:06

  Też się pod tym podpisuję. :) Komentarze są w ogóle bardzo pożyteczne, może tylko te moje na tym blogu niewiele wnoszą. :P

 2. SirMike:
  August 10th, 2007 o 21:48

  Ja mam nawyk pisania komentarzy do tego stopnia, ze czasem kazda linijka kodu opatrzona jest komentarzem. Kiedys po pol roku musialem cos dodac do takiego kodu i dzieki komentarzom zajelo to jakies 5 minut :)

 3. Xion:
  August 11th, 2007 o 16:53

  Każda linijka? No no no :) U mnie zwykle komentarze są opatrzone kawałki dwu-, trzylinijkowe. Naturalnie dotyczy to języków odpowiednio wysokiego poziomu, czyli powyżej asemblera.

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.