O bocie, który rozmawia

2011-09-17 22:55

Sporo szumu zrobiła ostatnio informacja o tym, że pewien chatterbot (program udający rozmowę tekstową i/lub głosową) z sukcesem przebrnął przez test Turinga. Przebiła się ona nawet do mediów ogólnych, co zwykle oznacza jedną z dwóch rzeczy: albo wydarzenie jest naprawdę ważne, albo wybitnie wyolbrzymione.
Niestety, w tym przypadku mamy do czynienia raczej z tym drugim wariantem.

Dla porządku warto oczywiście przypomnieć, o co tu właściwie chodzi. Test Turinga był zaproponowany w pierwszej połowie zeszłego stulecia jako jedna z możliwości odpowiedzi na pytanie o to, czy komputery mogą “myśleć”. Ogólna idea jest tu bardzo prosta: jeśli maszyna będzie dla postronnego rozmówcy nieodróżnialna od człowieka, wtedy przechodzi test pozytywnie. Szczegóły dotyczą rzecz jasna dokładnego sposobu przeprowadzenia testu: medium komunikacji (np. konsoli tekstowej), dozwolonego czasu odpowiedzi, a przede wszystkim sposobu oceny – co obejmuje chociażby ilość sędziów i metodę ustalania werdyktu.
W przypadku Cleverbota mówimy o rezultacie trochę lepszym niż rzut monetą (ale statystycznie istotnym): 59.3% rozmówców uznało, że mają do czynienia z człowiekiem. W tym samym scenariuszu faktyczni ludzie uzyskiwali wynik… 63.3%. Najwyraźniej komputery są już całkiem blisko, by być lepsze od ludzi w… udawaniu ludzi :)

Czy jednak wynika z tego faktu cokolwiek znaczącego? Nawet jeśli uznamy, że rzeczywiście mamy tu do czynienia z pierwszym sukcesem w teście Turinga (bo diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach), to nie wydaje mi się, aby wydarzenie to było czymś więcej niż tylko historycznym symbolem. Mamy tu oczywiście do czynienia ze sztuczną inteligencją (AI), lecz jest ona podobnej klasy co programy do rozpoznawania obrazu i dźwięku, algorytmy szachowe czy systemy automatycznego wnioskowania w stylu 20Q. W każdym z tych przypadków chodzi o wykonywanie określonego zadania, które zazwyczaj lepiej wychodzi ludziom niż komputerom. Sposób zaatakowania problemu jest też zawsze taki sam i polega na rzuceniu na front odpowiednio dużej mocy obliczeniowej, opcjonalnie wspartej pokaźnym zbiorem danych.

Tak też robi Cleverbot, będący w gruncie rzeczy silnikiem do przeszukiwania bazy wiedzy w odpowiedzi na zapytania pisane w określonym języku (w tym przypadku angielskim). Został stworzony w konkretnym celu i okazał się być w swojej domenie wystarczająco dobry, by zacząć konkurować z ludźmi. Dokładnie tak, jak kiedyś Deep Blue – który przynajmniej nie twierdził, że jest jednorożcem ;]

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: , ,
Author: Xion, posted under Computer Science & IT, Events »


4 comments for post “O bocie, który rozmawia”.
 1. Kacper Kołodziej:
  September 18th, 2011 o 14:23

  Strona cleverbot.com informuje, że jednak nie przebrnął…, a właściwie, że był blisko do zaliczenia. Wydaje mi się, że chodzi tu o to, że żeby zaliczyć test trzeba uzyskać wynik wyższy niż uzyskali ludzie.
  Cleverbot comes very close to passing the Turing Test

 2. Xion:
  September 18th, 2011 o 16:07

  Tak jak napisałem, test Turinga to bardziej idea niż dyscyplina olimpijska, więc kryteria mogą być zawsze przedmiotem dyskusji. Ważne jest co innego: program który go przejdzie/przeszedł, udowodni(ł) tylko to, że… potrafi go przejść. To trochę tak, jak w przypadku testów na inteligencję, gdzie mierzoną właściwością jest przede wszystkim umiejętność rozwiązywania takich testów ;) Na pewno zaś nie oznacza to/oznaczać będzie, że dany program ma inteligencję porównywalną z ludzką albo że myśli – cokolwiek to znaczy.

 3. Khrone:
  September 18th, 2011 o 22:29

  Chyba właśnie udowodniłem mu, że jest botem. Nie ma czym się podniecać :]

 4. n:
  September 19th, 2011 o 16:10

  khrone, to nie jest problem, rozłożyłem go kilkakrotnie podczas jednej rozmowy. btw ma problemy z dłuższymi pytaniami, szczególnie sformułowanymi jako orzeczenia. dobrze też jest gdy dodasz coś, co trzeba wywnioskować z jakiejś poprzedniej odpowiedzi, kompletnie się pogubi. (a gdy mu wypomnisz, że nie potrafi odpowiedzieć, to powie że znajdzie na wiki)

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.