HTML nr 5 – książka

2011-07-23 14:53

Właśnie skończyłem lekturę książki Wprowadzenie do HTML5 autorstwa Bruce’a Lawsona i Remy’ego Sharpa, wydanej w wersji polskiej przez Helion. Zakupiłem ją z nadzieją, że wprowadzi nieco porządku w cały ten buzz odnośnie HTML5, którego trudno nie zauważyć, jeśli tylko robi się cokolwiek chociaż pośrednio związanego z tą tematyką. I od razu mogę stwierdzić, że pod tym względem moje oczekiwania zostały rzeczywiście spełnione.

W książce można bowiem znaleźć przegląd kilku elementów składających się na standard HTML5 oraz paru technologii pobocznych, które formalnie do standardu nie należą, ale często są uwzględniane pod parasolem szerszej definicji całego zjawiska/technologii/ruchu/trendu/czegokolwiek-czym-to-jest. Wśród nich mamy takie podstawy jak nowe elementy strukturalne, nowe i przedefiniowane znaczniki opisu tekstu, poszerzone możliwości formularzy i różne drobne usprawnienia składniowo-semantyczne. Nie są one może tak ekscytujące jak “gwiazdy” technologii HTML5, ale fakt ich porządnego uwzględnienia jest według mnie tym bardziej godny uwagi.
Oczywiście nie zabrakło też wielu “nowych wspaniałych API”, dzięki którym możemy chociażby tworzyć SQL-owe bazy danych po stronie klienta i wykonywać szereg innych niezbędnych a właściwych dla stron WWW czynności ;D I tak możemy na przykład dowiedzieć się, co to właściwie jest ten Canvas, w jaki sposób zapewnić wsparcie dla techniki drag & drop i do czego w zasadzie mogą przydać się te całe webowe gniazdka (czyli Web Sockets). Ponieważ wszystko pokazane jest na prostych przykładach, opanowanie podstaw każdego z tych rozwiązań dla ogarniętego programisty nie stanowi żadnego problemu.

Kluczowym słówkiem są tu jednak owe ‘podstawy’. Chociaż różne tematy są tu opisane z różnym poziomem szczegółowości – czasem nawet zbyt dużym, jak choćby w przypadku <audio>/<video> – to jednak w żaden nie jest opisany wyczerpująco. Nie wskazuję tego jako wady, bo przecież mówimy o książce z wyraźnym napisem “wprowadzenie” na okładce. Poza tym w prawie każdym miejscu, gdzie autorzy świadomie coś pomijają, podawane są inne (zwykle internetowe) źródła, z których można czerpać bardziej szczegółowe informacje. Trzeba też powiedzieć szczerze, że właściwie żaden z opisywanych tematów (może poza Canvasem) osobno nie prezentuje się jako specjalnie skomplikowany bądź obszerny. Skondensowane wprowadzenie może więc równie dobrze być całkowicie wystarczające.

Podsumowując więc: lektura okazała się jak najbardziej pożyteczna. Książkę czyta się szybko i bez wielkiego wysiłku, a jednocześnie można się z niej dowiedzieć wielu interesujących rzeczy. Jeśli nawet nie zamierzamy – za przeproszeniem – programować w HTML5, to przeczytanie tej książki da nam ciekawy wgląd w technologie będące podobno przyszłością Internetu czy nawet aplikacji jako takich.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: , , ,
Author: Xion, posted under Books, Internet, Programming »


3 comments for post “HTML nr 5 – książka”.
 1. Jerzy Piechowiak:
  July 25th, 2011 o 10:12

  I jak wrażenie po zapoznaniu się z HTML5;)?
  Ja już kiedyś przerobiłem sobie dla testów blog na HTML5, choć pewnie nie wszystko tam jest w kodzie ta jak powinno. Jak tak polecasz to może i też się skuszę na tą pozycję.

 2. Xion:
  July 25th, 2011 o 18:42

  Podoba mi się, że zmiany w tagach idą we właściwym kierunku, tj. opisywania raczej treści niż wyglądu. Bardziej opisowe alternatywy dla divów też mają sporo sensu. Co do nowych API, to żadne z nich osobno nie jest w żaden sposób powalające, ale za to razem tworzą już całkiem niezłą platformę do pisania aplikacji. Jeśli oczywiście “programowanie w HTML-u” okaże się mieć sens :) (ale to już chyba przesądzone).

  Z tego wszystkiego najbardziej podoba mi się Canvas – to bardzo ładne i proste API do grafiki 2D. Postaram się niedługo napisać o nim coś więcej.

 3. Jerzy Piechowiak:
  July 25th, 2011 o 21:00

  No według pogłosek i wszelakich przesłanek to chyba będzie przyszłość. Sam Windows 8, ma już podobno sporo korzystać z HTML5. W tym momencie to chyba i tak najbardziej z tym HTML5 szaleje Google z ich Doodle wszystkimi:)

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.