To jest częściowo nietypowa notka

2011-01-04 23:55

Notka rozpoczyna się od stwierdzenia jednego lub kilku raczej oczywistych faktów, których autor w dość sztampowy sposób używa w celu rozpoczęcia tematu. Najczęściej przywołuje w tym celu swoje nieodległe w czasie doświadczenia związane z tymże tematem, które czasami prowadzą do mniejszej lub większej (częściej mniejszej) zmiany przekonań. Reszta pierwszego paragrafu zazwyczaj podporządkowana jest dobrnięciu do jego końca w sposób, który sprawi wrażenie spójnego wywodu. Jednocześnie jednak sam koniec jest celowo trochę kontrastowy, co ma na celu lekkie zaskoczenie czytelnika i przekonanie jego podświadomości, że lektura reszty może nie być wcale taką stratą czasu na jaką wygląda.


Gdyby był związany bardziej,
miałby bardziej odpowiedni podpis.

Środkowa część służy zrazu dalszemu rozwinięciu opisu zjawiska, którym to w tym przykładzie jest pewien specyficzny rodzaj humoru. Często jest to wspomagane odpowiednim formatowaniem tekstu, aplikowanym zazwyczaj do pojedynczych słów, które autor z jakiegoś dziwnego powodu uważa za ważne, zwykle zresztą błędnie. Nierzadko są to jego własne wymysły terminologiczne (jak choćby określenie wspomnianego rodzaju humoru jako metasatyry), wyróżnione formatowaniem tylko dlatego, iż bez niego nikt nie zwróciłby na nie najmniejszej uwagi. Byłoby to zresztą niezwykle pożyteczne, jako że ich adekwatność pozostawia zwykle wiele do życzenia.
Następnie przytaczane są różne argumenty lub przykłady tudzież elementy opisywanego zjawiska, wybrane zazwyczaj spośród tych, do których prowadzą linki z trzeciej strony wyników wyszukiwania w Google (albowiem powszechnie wiadomo, że wszyscy zatrzymują się na pierwszej, więc w ten sposób uzyskuje się gwarancję oryginalności źródeł). Pozycje te bardzo często uformowane są w postać listy wypunktowanej, ponieważ nadaje im ona pozory dobrze zorganizowanej struktury (co natychmiast podnosi wiarygodność) przy jednoczesnym unikaniu zbytniego formalizmu, nieodłącznej cechy listy numerowanej.

 • Pierwszy element jest niemal na pewno w jakiś sposób domyślny, oczywisty, sztampowy lub nawet nieco nudny. Dzięki temu czytelnik może łatwo odnieść go do swoich własnych doświadczeń, bo na pewno się z nim zetknął, jeśli tylko ma cokolwiek wspólnego z opisywanym zagadnieniem. Kiedy chodzi o ów specyficzny i interesujący rodzaju humoru ochrzczony mianem metasatyry, za pierwszy przykład posłuży artykuł na stronie internetowej – głównie dlatego, że tekst może być uznany za względnie nudny, kiedy porównamy go do występujących dalej obrazków i filmów.
 • Pozycje środkowe są celowo najciekawsze, najprzydatniejsze i najbardziej interesujące. W ten sposób autor chce nagrodzić tych zdesperowanych wytrwałych czytelników, którzy z jakiejś niepojętej przyczyny czytają notkę w całości zamiast zachować się bardziej racjonalnie, tj. rzucić okiem na wstęp i zobaczyć, czy zakończenie było trafne. Dla nich przewidziane są najlepsze przykłady ilustrujące zjawisko, czyli generyczny reportaż programu informacyjnego oraz trailer dowolnego oscarowego filmu ostatnich lat.
 • Końcowe przykłady bywają doprawione szczyptą humoru, który okazjonalnie nawet wydaje się w pewien sposób zabawny. O wiele częściej jednak taki nie jest i dlatego czytelnik z ulgą znajduje te przypadki, w których autor całkowicie z niego zrezygnował i zamiast tego posłużył się odpowiednio relewantnym obrazkiem z xkcd. (Jako iż powszechnie wiadomo, że xkcd ma pasujący obrazek do dokładnie wszystkiego).

Ostatni paragraf lub dwa są aż do bólu przewidywalne, gdyż trudno spodziewać się tu czego innego niż podsumowania. Wskazuje ono na główną linię rozumowania z części środkowej lub też zbiera wspólne cechy podanych przykładów, takie jak punktowanie powtarzalnych, szablonowych form imitowanych przez metasatyrę przy jednoczesnym dokładnym trzymaniu się tychże form. Jeśli autor ma akurat dobry dzień, uda mu się celnym zdaniem wskazać sedno zagadnienia (a więc efekt komiczny spowodowany paradoksalnością wspomnianych cech tego humoru), jednakże zawsze będzie to inne zdanie niż to, które w jego zamyśle miało takim być. Definitywne zakończenie czytelnik przyjmuje z westchnieniem ulgi, aczkolwiek zupełnie bez zaskoczenia, bowiem było ono dla niego od początku całkiem oczywiste.

Niekiedy notka uzupełniona jest o komentarz małym drukiem, o treści która w jakiś pokrętny sposób odnosi się do całości notki. Na pewno aczkolwiek nie wspomina ona o nadużywaniu odrobinę zbyt wysublimowanego języka oraz występujących gromadnie, w gruncie rzeczy niepotrzebnych linkach do Wikipedii.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: ,
Author: Xion, posted under Culture, Internet, Website »


15 comments for post “To jest częściowo nietypowa notka”.
 1. Ktoś:
  January 4th, 2011 o 23:56

  Komentarz wskazujący na średnio poważny błąd w notce, który dość szybko jest poprawiony przez autora.

 2. Xion:
  January 4th, 2011 o 23:56

  Odpowiedź autora, informująca o poprawieniu pomyłki wraz z podziękowaniem za jej wskazanie.

 3. MichalBe:
  January 5th, 2011 o 0:40

  Komentarz nie wnoszący nic do dyskusji i zupełnie niezwiązany z tematem, mający za zadanie przekierować ułamek ruchu z komentowanego bloga na stronę umieszczoną w polu URL komentarza.

 4. Tomasz Dąbrowski:
  January 5th, 2011 o 1:37

  Generyczny flame o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia utrzymany w uszczypliwym i sarkastycznym tonie.

 5. Gynvael Coldwind:
  January 5th, 2011 o 16:27

  Losowy spam jakiegoś SEO któremu udało się rozwiązać captcha, zazwyczaj szybko usunięty przez autora.

 6. MSM:
  January 5th, 2011 o 17:33

  Pseudointeligentny i przeintelektualizowany komentarz utworzony w celu demonstracji erudycji piszącego, oraz udowodnienia jego wyższości nad światem w ogóle.

 7. szmergiell:
  January 6th, 2011 o 16:33

  Komentarz informujący o tym, że artykuł trafił na główną wykopu, czytaj: WYKOP KU……..RNIK!

 8. Xirdus:
  January 6th, 2011 o 23:26

  Odnośnik do autora przedostatniego posta i wytknięcie mu błędu.

  PS Losowa uwaga na temat jednego z linków.

 9. Piotr Konieczny:
  January 7th, 2011 o 10:19

  Komentarz porównujący którąś ze stawianych w artykule tez do pomysłów nazistów lub bezsensownie opiewający autora Notki kolejnym Hitlerem (czyt. wypełniający Prawo Godwina http://en.wikipedia.org/wiki/Godwin's_law).

 10. Rolek:
  January 7th, 2011 o 21:13

  Komentarz osobnika przybyłego z pierwszej strony wyników Google, który nie czytając zawartości strony odnalazł pole tekstowe i próbował wykorzystać je niezgodnie z przeznaczeniem.

 11. Xirdus:
  January 7th, 2011 o 23:40

  Lubie placki.

 12. Syriusz:
  January 8th, 2011 o 21:23

  WTF??!!

 13. kombain:
  January 11th, 2011 o 21:02

  Komentarz osoby która też lubi placki. Krowie.

 14. hiob:
  January 15th, 2011 o 21:57

  kolejny komentarz dziecka neostrady

 15. fir:
  July 20th, 2012 o 19:04

  Komentarz w ktorym autor komentarza informuje ze nic nie zrozumial z tego co tu jest napisane i ze uwaza ze przynajmniej to ma troche sensu, aczkolwiek z drugiej strony, uwaza, byc moze wlasnie to jest wlasnie oznaka ze realnie nic nie rozumie, o tyle jednak nie ma to wiekszego sensu (mimo ze ten sens, uwaza, gdzies tu ewentualnie czeka)

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.