Piątek, trzynastego

2009-11-13 18:00

W takim dniu jak dziś można zadać pytanie: czy programiści są przesądni? Wydaje się, że raczej nie – przynajmniej w porównaniu z niektórymi innymi zawodami (np. aktorzy teatralni mają tyle przesądów, że to cud, iż w ogóle wychodzą na scenę :]).

7 lat nieszczęścia ;-)A jednak nie jest to wcale takie pewne. To przecież w informatyce ogóle, a w programowaniu w szczególności, wyeksponowaną pozycję zajmują wszelkiego rodzaju ‘zalecenia’, ‘dobre praktyki’ (best practices) i inne ‘rady’. Naturalnie, konsekwencje ich nieprzestrzegania nie są (zwykle) takie straszne – użycie dynamic_cast czy goto pewnie nie sprowadzi na nas siedmiu lat nieszczęść :) Mimo to da się odnaleźć sporo analogii.
Największą jest prawdopodobnie fakt, że w obu przypadkach nierzadko nie da się znaleźć sensownego, racjonalnego wytłumaczenia. Dotyczy to zwłaszcza tych zaleceń, w których sformułowaniu pojawiają się takie słowa-klucze jak ‘czytelność’, ‘przejrzystość’, ‘łatwość konserwacji’, a nawet ‘elegancja’. Żadnej z tych wartości nie da się obiektywnie zmierzyć i dla każdego mogą one mieć inne znaczenie. Pomimo tego faktu wiele osób skłonnych jest opierać o nie swoje kategoryczne twierdzenia o tym, jak programować należy lub nie należy. Jeśli dodatkowo osoby te cieszą się w środowisku autorytetem, to mają spore szanse na stworzenie ze swoich opinii pewnego rodzaju programistycznych przesądów, akceptowanych przez rzesze koderów bez większego zastanowienia.

Czy to jednak źle? Otóż wydaje mi się, że nie do końca. Tak jak każdy przesąd zawiera w sobie ziarnko prawdy (bo tłuczenie luster trudno uznać za bezpieczne zajęcie), tak owe dobre praktyki też mają na pewno wartość edukacyjną, zwłaszcza dla początkujących programistów. W najgorszym razie mogą nam służyć jako wskaźnik naszego poziomu umiejętności – odrzucenie naiwnej wiary, że od jednego goto cały kod zamieni się nam w spaghetti to dobry znak, że nabrało się już w kodowaniu pewnego doświadczenia :)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Programming, Thoughts »


2 comments for post “Piątek, trzynastego”.
 1. vashpan:
  November 13th, 2009 o 23:13

  Warto wspomniec o micie polegajacym na domniemanej koniecznosci wyreczania kompilatora, piszac kompletnie nieczytelny kod, ktory “bedzie wydajny” podczas gdy nowoczesne kompilatory, nawet lepiej sobie ponoc radza z “czytelnym” kodem niz optymalizowanym na sile, generujac oczywiscie wydajniejszy albo co najmniej tak samo wydajny kod. Ostatnio byla o tym dyskusja na warsztacie i link do fajnego artykulu, ktorego teraz nie moge znalezc :/

 2. maVes:
  November 14th, 2009 o 1:33

  vashpan -> Chyba ten artykuł masz na myśli:
  http://www.linux-kongress.org/2009/slides/compiler_survey_felix_von_leitner.pdf

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.