Jak naprawić GRUB-a

2009-10-24 23:38

"Logo" GRUB-aJeśli oprócz systemu okienkowego rodem z Microsoftu mamy też jakiegoś *niksa, to reinstalacja Windows będzie dla nas miała jeden nieprzyjemny efekt uboczny. Otóż instalatory Okienek radośnie nadpisują sektor startowy dysku (czyli MBR – Master Boot Sector), przez co Windows staje się jedynym systemem dającym się uruchomić w zwykły sposób. Ot, zwyczajowe MS-owe praktyki monopolistyczne ;-)

Jak temu zaradzić? Trzeba oczywiście przywrócić boot sector do właściwego stanu, co oznacza ponowne zainstalowanie używanego przez nas wcześniej bootloadera. W większości przypadków (jeśli mówimy o Linuksie jako drugim systemie) jest nim GRUB; w takim wypadku jego ponowne zainstalowanie wymaga:

 1. Uruchomienia Linuksa przy użyciu płytki typu LiveCD, dystrybucji uruchamianej z pendrive‘a, itp. Graficzny interfejs jest niepotrzebny, bo jak to zwykle w Linuksie, wszystko można zrobić z konsoli.
 2. Następnie należy uruchomić GRUB-a – koniecznie z prawami roota, a więc np. poprzez sudo grub.
 3. Z poziomu jego wiersza poleceń należy najpierw ustawić partycję, w której znajdują się pliki z danymi bootloadera. Jeśli nie wiemy, która to, najlepiej użyć polecenia find /boot/grub/stage1. Potem rezultat przekazujemy do komendy root, np. root (hd0,5).
 4. Na koniec komendą setup instalujemy GRUB-a na wybranym dysku fizycznym – zazwyczaj jest to setup (hd0).

Tyle powinno wystarczyć, by po ponownym uruchomieniu komputera z tego dysku pojawiło się nam menu bootowania GRUB-a. Przy odrobinie szczęścia oba systemy będą więc uruchamiały się normalnie ;)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: , , , ,
Author: Xion, posted under Applications »


10 comments for post “Jak naprawić GRUB-a”.
 1. .wu:
  October 25th, 2009 o 10:54

  Współczuję podejścia… wkładam płytkę Archlinux do napędu, wybieram rozruch z cd, z menu wybieram setup, potem “install grub”, restart ;P
  (oczywiście założenie że tylko zainstalowaliśmy windows a cała reszta — rozklad partycji i ich zawartość się nie zmieniła, bo i czemu miałby się zmienić)

 2. Xion:
  October 25th, 2009 o 11:38

  A czy to zachowa ci cały układ menu bootloadera z menu.lst/grub.conf, a nie wygeneruje go na nowo, umieszczając np. Linuksa na górze jako domyślnie bootowany system, dodając 10+ sekund opóźnienia etc.?

  Poza tym nie każdy Linux to Archlinux…

 3. Kacper Kołodziej:
  October 25th, 2009 o 13:17

  Nawet jeśli ustawią się domyślne ustawienia, to nie jest trudno je zmienić. Edycje plik /boot/grub/menu.lst zajmie około 1 minuty. Później restart i wszystko OK. Mimo to, ja zawsze korzystałem (dopóki jeszcze mi się chciało coś z Windowsem robić ;)) z metody opisanej we artykule.

 4. Wojtek:
  October 25th, 2009 o 13:41

  Sposób jak najbardziej poprawny, nie ma czego współczuć :) Ja planuję zrobić sobie niedługo upgrade do GRUB2.

  Poza tematem:
  Jeśli możesz to zmień czas na serwerze/blogu, gdyż aktualnie komentarz mojego przedmówcy jest z 13:17, kiedy zegar systemowy pokazuje mi właśnie, że jest 12:41 :)

  Ah ten czas zimowy ;)

 5. Xion:
  October 25th, 2009 o 15:14

  No tak, co pół roku to samo :) W opcjach WordPressa przy ustalaniu strefy czasowej jest wymowny komentarz:

  Niestety aktualizacja na czas letni musi zostać wykonana ręcznie. Dziadowsko, wiemy, ale w przyszłości zostanie to poprawione.

  Obietnica poprawienia tego nie została spełniona od 2+ lat :)

 6. .wu:
  October 25th, 2009 o 16:06

  [quote]A czy to zachowa ci cały układ menu bootloadera z menu.lst/grub.conf, a nie wygeneruje go na nowo, umieszczając np. Linuksa na górze jako domyślnie bootowany system, dodając 10+ sekund opóźnienia etc.?[/quote]

  Nope, mówię tu tylko o instalacji gruba do mbr a nie o ponownej reinstalacji całego… /boot/* nie jest w ogóle ruszany i to jest piękne ;]

  [quote]Poza tym nie każdy Linux to Archlinux…[/quote]
  nja und? instalator gruba się nie różni w zależności od systemu. Ba, ja tu mówię cały czas o ponownym wrzuceniu grub do MBR… więc nawet jakbyś miał windowsa to takowy instalator z płytki archa Ci wystarczy …

 7. Xion:
  October 27th, 2009 o 19:24

  Whatever – zważywszy, że i tak w każdym rozwiązaniu najwięcej czasu zajmuje samo odpalenie Linuksa z CD, różnica między dwoma a pięcioma poleceniami jest ledwo zauważalna.

 8. .wu:
  October 30th, 2009 o 21:14

  To się robi jeszcze z menu startowego płytki jeszcze przed odpaleniem systemu :P

 9. Xion:
  October 30th, 2009 o 22:13

  Okej, rozumiem, że niektórzy lubią przekonywać, że to właśnie ICH dystrybucja Linuksa jest najlepsza, ale możliwość reinstalacji GRUBa (czynność robiona w najgorszym razie raz na rok) w ciągu 10 sekund zamiast 2 minut to nie jest chyba jakiś porażający argument ;P

 10. .wu:
  November 5th, 2009 o 11:43

  Nope, decyduje wygoda + brak konieczności kombinowania i klepania poleceń… rozwiązanie wręcz na miarę /łindołsowego łizarda/ — klik, klik, działa ;D

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.