Śledzenie wykonywania programu to świetna metoda na znajdowanie przyczyn wielu błędów. Ale żeby coś sensownie śledzić, to najpierw zwykle trzeba dojść do interesującego fragmentu kodu – to zaś umożliwiają punkty przerwania, czyli po polsku breakpointy ;)
W najbardziej podstawowej wersji działają one niezwykle prosto i zwyczajnie zatrzymują debuger na wskazanej instrukcji. W Visual Studio możemy jednak wykorzystać w sposób znacznie bardziej zaawansowany; wystarczy bowiem – po postawieniu breakpointa kliknąć weń prawym przyciskiem myszy i już ukazuje się nam wielce interesujące menu podręczne. Mamy tam kilka przydatnych opcji, do których należą między innymi:
if
, a punkt przerwania chcemy ustawić nie na sprawdzaniu jej warunku, lecz w środku jej bloku.OutputDebugString
czy nawet dedykowanych logerów.I tyle właśnie potrafią breakpointy w VS. Całkiem sporo, jak na jedną niepozorną, czerwoną kropkę :]
Szkoda, ze nie potrafia tego w wersji Express :D
Bynajmniej dla C# to srodowisko jest tak biedne, ze szkoda gadac.
Ha, to samo mialem napisac ;) Na cale szczescie mam studenckiego VS 2008 Pro, ale kiedy ostatnio bawilem sie XNA 2.0, ktory wymagal wersji 2005, pracowalem pod 2005 Express, i bardzo sie zdziwilem ze breakpointy sa wlasnie az tak okrojone.
Im dluzej pracuje z wersja Express tym wieksze mam wrazenie, ze to badziew okropny:
– breakpointy okrojone (listy tez nie ma)
– debuggera nie podepniesz pod proces
– przy starcie aplikacji nie uruchomisz customowego procesu
Dobrze, ze jest WinDbg.
Szkoda tylko, że w Condition nie można porównywać stringów.