Do programowania używamy głównie pełnowymiarowych IDE. W repertuarze narzędzi koderskich dobrze jest jednak mieć także edytor plików tekstowych bez całej tej projektowo-kompilacyjnej otoczki. Przydaje się on w wielu różnych sytuacjach, począwszy chociażby od typowego przypadku, gdy chcemy podejrzeć zawartość jakiegoś pliku z kodem bez odpalania całego “ciężkiego” środowiska. Poza tym wcale nie tak rzadko zdarza się, że musimy skrobnąć coś w języku, którego niekoniecznie używamy intensywnie na co dzień (jak choćby którymś z języków skryptowych).
Minimum, jakie taki programistyczny edytor powinien spełniać, to oczywiście podświetlanie składni. Wypadałoby też, by zawierał on większość funkcjonalności, jaką w zakresie manipulowania kodem oferuje IDE, np. wyszukiwanie w oparciu o wyrażenia regularne czy wyświetlanie numerowania linii i białych znaków. Dobrze by też było, gdyby umożliwiał o edycję kilku plików naraz. Prawdopodobnie najważniejsze jest jednak to, aby takie edytor był lekki: uruchamiał się jak najszybciej i tak też działał, nie zajmując przy tym wielu zasobów systemowych.
Pewnie każdy ma swój ulubiony program tego rodzaju, ale mimo to nie omieszkam polecić aplikacji, którą sam używam w charakterze “mniejszego edytora”: Programmer’s Notepad. Umie ona wszystko to, o czym wspomniałem wyżej, i jeszcze wiele więcej. Wśród poważniejszych braków, jakie mogę jej zarzucić, przypominam sobie jedynie brak wbudowanych narzędzi do konwersji między różnymi 8-bitowymi standardami kodowania znaków (z przeróżnymi UTF-ami itp. nie ma bowiem problemu). Ponieważ jednak możliwe jest dodawanie też własnych narzędzi uruchamianych z wiersza poleceń, w razie potrzeby można sobie odpowiednią funkcjonalność dodać samodzielnie :)
Wypróbuj programik imieniem PSPad. Ma bardzo nieintuicyjne skróty klawiszowe, nie trzymające się znanych konwencji (poza tym kilka pokrywa się z polskimi znakami i trzeba je odbindować w opcjach, by pisać normalnie), ale poza tym jest całkiem przyjemny. Ma dużą bazę wzorów podświetlania składni, ma też wbudowany porównywacz plików i hex-editor. Zawiera też ogrom ułatwień do pracy z HTMLem.
Notepad++
Source insight
Notepad++ jest naprawde niezlym programikiem i w dodatku opensource :D
Crimson Editor rządzi! (ikonka króliczka zwłaszcza :)) Ma wszystko co wymieniłeś + edycja plików przez ftp + wsparcie dla jakichś 20-30 języków :)
Ja dla linuksa używam standardowego GEdita (po zmianie kilku ustawień i wrzuceniu kilku wtyczek program staje się rzeczywiście takim małym IDE – zwłaszcza w połączeniu z makefilem ;) )
Jeśli chodzi o Łindołsa to używam edytora ConText. Też ma najpotrzebniejsze funkcje i działa szybko.
Oba edytory oczywiście obsługują narzędzia zewnętrzne i pluginy (GEdit napewno – nie pamiętam jak ConText) więc nie ma problemów z dodawaniem własnych funkcjonalności.
[Flame on]
a ja wole Vima ;)
Z ciekawości sprawdziłem ów program i powiem, że mi się spodobał :) zwłaszcza jego szybkie uruchamianie się i obsługa większości języków. Nic więcej nie trzeba ;) a wcześniej używałem jEdita, fajny, ma możliwości, ale napisany w Javie wiec relatywnie wolniejszy.
Dla Windows:
Notepad++, lister + zestaw pluginów do Total Commandera oraz EditPlus.
Podobnie jak Zene.
Do edycji albo notepad++ albo notepad2 ( jako plugin do total commandera )
Programmers Notepad jakos mi sie nie spodobal…
Niezły jest jeszcze SciTE. W sumie nie powiem o nim, że jest najlepszy, bo dużo nie szukałem. Jest na Linuksa i Windowsa. Pod Windowsa (pod Lina może też, ale mam i tak z pakietu) można nawet ściągnąć go jako pojedynczego execa, którego można np. wrzucić sobie na pendrive’a.
Pod klawiszem F5 jest Go, dla HTML’a spowoduje to uruchomienie domyślnej przeglądarki, plik c++ zostanie skompilowany (można make’a pod to podczepić), plik .py zostanie odpalony w pythonie. Etc. etc.
Ten edytor znam już jakiś rok, jest on standardowo dołączany do instalki devkitpro -> http://www.devkitpro.org/about/
Sprawuje się nieźle, w połączeniu z make i kilkoma innym rzeczami jest bardzo dobrym edytorem, ale do IDE to mu jeszcze brakuje ;)
Notepad++, jak dla mnie najlżejszy i szybki:)
jEdit 4 ever !!!
Ma wszystko co tylko mógłby mieć dobry edytor tekstu. Dojrzały, dopracowany, dedykowany dla programistów, minimalstyczny w tym sensie że to nie jest żadne IDE tylko czysty edytor. Jako jedyny koloruje składnię HLSL :) Obsługuje różne kodowania, w tym Unicode, UTF-8 i ISO-8859-2. Idealny do PHP i w ogóle do wszystkiego. Polecam :)
Niestety ma jedną dużą wadę – jest w Javie…