Mniejszy edytor

2008-10-14 21:54

Do programowania używamy głównie pełnowymiarowych IDE. W repertuarze narzędzi koderskich dobrze jest jednak mieć także edytor plików tekstowych bez całej tej projektowo-kompilacyjnej otoczki. Przydaje się on w wielu różnych sytuacjach, począwszy chociażby od typowego przypadku, gdy chcemy podejrzeć zawartość jakiegoś pliku z kodem bez odpalania całego “ciężkiego” środowiska. Poza tym wcale nie tak rzadko zdarza się, że musimy skrobnąć coś w języku, którego niekoniecznie używamy intensywnie na co dzień (jak choćby którymś z języków skryptowych).

Minimum, jakie taki programistyczny edytor powinien spełniać, to oczywiście podświetlanie składni. Wypadałoby też, by zawierał on większość funkcjonalności, jaką w zakresie manipulowania kodem oferuje IDE, np. wyszukiwanie w oparciu o wyrażenia regularne czy wyświetlanie numerowania linii i białych znaków. Dobrze by też było, gdyby umożliwiał o edycję kilku plików naraz. Prawdopodobnie najważniejsze jest jednak to, aby takie edytor był lekki: uruchamiał się jak najszybciej i tak też działał, nie zajmując przy tym wielu zasobów systemowych.
Pewnie każdy ma swój ulubiony program tego rodzaju, ale mimo to nie omieszkam polecić aplikacji, którą sam używam w charakterze “mniejszego edytora”: Programmer’s Notepad. Umie ona wszystko to, o czym wspomniałem wyżej, i jeszcze wiele więcej. Wśród poważniejszych braków, jakie mogę jej zarzucić, przypominam sobie jedynie brak wbudowanych narzędzi do konwersji między różnymi 8-bitowymi standardami kodowania znaków (z przeróżnymi UTF-ami itp. nie ma bowiem problemu). Ponieważ jednak możliwe jest dodawanie też własnych narzędzi uruchamianych z wiersza poleceń, w razie potrzeby można sobie odpowiednią funkcjonalność dodać samodzielnie :)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Applications, Programming »


13 comments for post “Mniejszy edytor”.
 1. Kos:
  October 14th, 2008 o 22:57

  Wypróbuj programik imieniem PSPad. Ma bardzo nieintuicyjne skróty klawiszowe, nie trzymające się znanych konwencji (poza tym kilka pokrywa się z polskimi znakami i trzeba je odbindować w opcjach, by pisać normalnie), ale poza tym jest całkiem przyjemny. Ma dużą bazę wzorów podświetlania składni, ma też wbudowany porównywacz plików i hex-editor. Zawiera też ogrom ułatwień do pracy z HTMLem.

 2. macabre13:
  October 14th, 2008 o 23:25

  Notepad++
  Source insight

 3. bs.mechanik:
  October 15th, 2008 o 0:12

  Notepad++ jest naprawde niezlym programikiem i w dodatku opensource :D

 4. Liosan:
  October 15th, 2008 o 0:25

  Crimson Editor rządzi! (ikonka króliczka zwłaszcza :)) Ma wszystko co wymieniłeś + edycja plików przez ftp + wsparcie dla jakichś 20-30 języków :)

 5. moriturius:
  October 15th, 2008 o 13:35

  Ja dla linuksa używam standardowego GEdita (po zmianie kilku ustawień i wrzuceniu kilku wtyczek program staje się rzeczywiście takim małym IDE – zwłaszcza w połączeniu z makefilem ;) )

  Jeśli chodzi o Łindołsa to używam edytora ConText. Też ma najpotrzebniejsze funkcje i działa szybko.

  Oba edytory oczywiście obsługują narzędzia zewnętrzne i pluginy (GEdit napewno – nie pamiętam jak ConText) więc nie ma problemów z dodawaniem własnych funkcjonalności.

 6. SirMike:
  October 15th, 2008 o 18:28

  [Flame on]

  a ja wole Vima ;)

 7. Tomcat:
  October 15th, 2008 o 22:05

  Z ciekawości sprawdziłem ów program i powiem, że mi się spodobał :) zwłaszcza jego szybkie uruchamianie się i obsługa większości języków. Nic więcej nie trzeba ;) a wcześniej używałem jEdita, fajny, ma możliwości, ale napisany w Javie wiec relatywnie wolniejszy.

 8. Zene:
  October 16th, 2008 o 0:23

  Dla Windows:
  Notepad++, lister + zestaw pluginów do Total Commandera oraz EditPlus.

 9. vashpan:
  October 16th, 2008 o 13:27

  Podobnie jak Zene.

  Do edycji albo notepad++ albo notepad2 ( jako plugin do total commandera )

  Programmers Notepad jakos mi sie nie spodobal…

 10. queight:
  October 16th, 2008 o 23:33

  Niezły jest jeszcze SciTE. W sumie nie powiem o nim, że jest najlepszy, bo dużo nie szukałem. Jest na Linuksa i Windowsa. Pod Windowsa (pod Lina może też, ale mam i tak z pakietu) można nawet ściągnąć go jako pojedynczego execa, którego można np. wrzucić sobie na pendrive’a.
  Pod klawiszem F5 jest Go, dla HTML’a spowoduje to uruchomienie domyślnej przeglądarki, plik c++ zostanie skompilowany (można make’a pod to podczepić), plik .py zostanie odpalony w pythonie. Etc. etc.

 11. Bania:
  October 17th, 2008 o 17:28

  Ten edytor znam już jakiś rok, jest on standardowo dołączany do instalki devkitpro -> http://www.devkitpro.org/about/
  Sprawuje się nieźle, w połączeniu z make i kilkoma innym rzeczami jest bardzo dobrym edytorem, ale do IDE to mu jeszcze brakuje ;)

 12. Luq:
  October 19th, 2008 o 22:56

  Notepad++, jak dla mnie najlżejszy i szybki:)

 13. Reg:
  October 20th, 2008 o 22:38

  jEdit 4 ever !!!

  Ma wszystko co tylko mógłby mieć dobry edytor tekstu. Dojrzały, dopracowany, dedykowany dla programistów, minimalstyczny w tym sensie że to nie jest żadne IDE tylko czysty edytor. Jako jedyny koloruje składnię HLSL :) Obsługuje różne kodowania, w tym Unicode, UTF-8 i ISO-8859-2. Idealny do PHP i w ogóle do wszystkiego. Polecam :)

  Niestety ma jedną dużą wadę – jest w Javie…

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.