Skok do linii

2008-09-21 19:13

Kiedy kompilator wyrzuca nam jakiś błąd, mamy o tyle wygodnie, że wystarczy w niego dwukrotnie kliknąć i już w swoim środowisku programistycznym przenosimy się do miejsca, w którym wystąpił problem. To w sumie dość oczywiste i zwykle w ogóle się nad tym nie zastanawiamy.
Zdarza się jednak, że kłopotliwy fragment musimy odnaleźć samodzielnie, dysponując tylko numerem wiersza, w którym się znajduje. Tak jest chociażby wtedy, gdy sygnalizujemy błąd czasu wykonania, używając przy okazji C++’owych makr typu __FILE__ i __LINE__. Co wtedy – mamy szukać feralnego miejsca ręcznie?…

Na szczęście w każdym porządnym IDE istnieje opcja Go To Line, pozwalająca na szybki skok do wiersza kodu o danym numerze. W Visual Studio (i nie tylko) dostępna jest pod skrótem klawiszowym Ctrl+G. Niby nic nadzwyczajnego, ale rzecz okazuje się częstokroć niezmiernie przydatna… na przykład wtedy, gdy z różnych powodów kompilujemy projekt z wiersza poleceń :)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Applications, Programming »


2 comments for post “Skok do linii”.
 1. vashpan:
  September 22nd, 2008 o 14:05

  E tam, ja zawsze mam wlaczone pokazywanie numerow wierszy i moze to nie jest “efektywne” ale szukam recznie :D Wiem ze “go to line” istnieje, ale skorzystalem chyba tylko pare razy.

  Chociaz jak sie tak zastanowic, Ctr-G + wpisanie linijki niekoniecznie musi byc szybsze, np. w malych plikach.

  Oczywiscie najlepiej stosowac to i to ;)

 2. bs.mechanik:
  September 22nd, 2008 o 16:41

  Choc wlaczenie numerowania lini w VS troche mi na poczatku zajelo czasu… ;]

Comments are disabled.
 


© 2020 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.