Chromowane gogle

2008-09-04 16:50

Od wczoraj trudno jest zrobić cokolwiek, aby przy okazji nie usłyszeć o nowym produkcie Google’a, czyli przeglądarce internetowej Chrome. Zdaje sobie niestety sprawę, że pisząc o tym mimowolnie wpisuję się w trend, który – jak mniemam – wkrótce sprawi, że będziemy z lekkim niepokojem otwierać lodówki ;P Jak dotąd na szczęście Google tam nie wtargnął, ale i tak wygląda na to, że narobił sporo zamieszania. Głównie medialnego, rzecz jasna: jego szczytem jest stwierdzenie, że “Chrome być może stanie się wkrótce synonimem przeglądarki internetowej”, które można znaleźć w gazecie.pl. No cóż, nie od dziś mainstreamowe popisują się totalną ignorancją, gdy chodzi o IT.

Żarty żartami, ale w rzeczywistości pojawienie się Chrome’a przede wszystkim stwarza kolejny problem dla webmasterów i twórców aplikacji internetowych. Jest całkiem prawdopodobne, że na samej tylko marce Google’a (niezależnie od obiektywnej jakości) Chrome zdobędzie przynajmniej kilka procent udziału w rynku, być może zrównując się z Operą. A to oznacza ni mniej, ni więcej tylko to, że do trzech liczących się silników przeglądarek WWW, z którymi teraz muszą liczyć się twórcy stron, wkrótce dojdzie czwarty. Gdyby tak jeszcze wszystkie przynajmniej próbowały być nieco bardziej zgodne z sieciowymi standardami… ale cóż, takie życie :P
W każdym razie nowa i potencjalnie popularna przeglądarka to nowy i potencjalnie dotkliwy ból głowy dla developerów. Może więc chociaż użytkownicy dostają w zamian coś nowatorskiego? Oprócz zwiększającego stabilność otwierania zakładek w osobnych procesach – prawdopodobnie nie. Zresztą, czy czegoś podobnego nie miał przypadkiem już Eksplorator Windows i to zaledwie 10 lat temu? :)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Applications, Internet »


8 comments for post “Chromowane gogle”.
 1. noisy:
  September 4th, 2008 o 17:49

  jeszcze do lodówek nie wtargnął…ale nie zdziwiłbym się gdyby taki obrazek za pare lat był standardem:
  http://www.worth1000.com/entries/273500/273848inPM_w.jpg

  zaczynam się bać :)

 2. bs.mechanik:
  September 4th, 2008 o 18:54

  A moim zdaniem Chrome po prostu się nie przyjmie. Myslę, że wiekszość osób jest przyzyczajonych do swoich przegladarek, a Chrome jest nieco odmienna (odmienny?).
  Google pewnie za niedługo pochwali sie niezywkle dużą ilościa ściągnięć – mały lik na głównej stronie google.com robi swoje.
  Zobaczymy co pokaże przyszłość, jednk kilka dni po premierze bety, znaleziono juz spore usterki, choćby ten nieszczęsy link “asd:%” ;)

 3. KKKas:
  September 4th, 2008 o 19:25

  Nie wtargnął? http://static0.blip.pl/user_generated/update_pictures/110954.jpg?1220531360 ;-)

 4. prophet:
  September 4th, 2008 o 19:35

  Xion, za każdym razem jak wchodzę na tą stronę pojawia mi się w ff: “Skrypt na tej stronie może być zajęty lub przestał odpowiadać. Można przerwać ten skrypt teraz lub kontynuować, by sprawdzić, czy jego wykonywanie się zakończy.

  Skrypt: http://xion.org.pl/wp-content/plugins/wp-highlight/wp-highlight_src.js:135
  ;/

 5. io:
  September 4th, 2008 o 21:59

  prophet: na jednej wersji ff taki błąd się pojawiał. Zainstaluj sobie nową wersję, a błąd przestanie się pojawiać – przynajmniej u mnie tak było.

  Co do Chroma, to wygląda ona całkiem ładnie. Interfejs i skróty klawiszowe chyba podobnie do ff (przynajmniej te z których nagminnie korzystam). Jednak robię strony na Typo3, a ono jest dość wymagające (tzn. że nie wszędzie chce pokornie poprawnie chodzić) i coś tam mi zawsze daty w formularzach psuje – możliwe, że kalendarzyk w Javie nie chodzi na Chromie poprawnie.

  Pozdrawiam

 6. Gynvael:
  September 5th, 2008 o 4:51

  Swoją drogą wszelkie media zapominają o tym że procesy od tabów mają ostro obniżone prawa, nawet bardziej niż IE (czym MS się swego czasu chwalił), co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo (choć niekoniecznie jest cudownie ;p to tak vide PoC na moim blogu).
  Co do devów, to słyszałem już kilku którzy przewidują przypływ zleceń związanych z optymalizacją strony pod nową przeglądarkę, i raczej nie narzekali na to ;>

 7. vashpan:
  September 5th, 2008 o 21:01

  Z tego co czytalem na samej stronce Chrome’a, Chrome jest pisany na silniku Apple WebKit, ktory to jest oparty na Gecko. Wiec to chyba nie jest tak ze “wchodzi czwarty silnik www”. Problemem pewnie bedzie JavaScript, ktora ma zupelnie nowy silnik w Chrome (tak ?) Ale… moze sie nie znam, web developerem nie jestem.

  Mi osobiscie sie podoba – jest bardzo podobna do Safari, ale jakby wiecej featursow, choc stabilnosc dzialania niestety pozostawia wiele do zyczenia. Chociazby zawiechy na pare sekund, czy straszne uzycie twardego dysku w niewiadomym w sumie celu… Poczekamy zobaczymy

 8. Reg:
  September 7th, 2008 o 12:32

  Xion: Nie napisałeś o najważniejszym – że Chrome w licencji ma zapis, wg którego wszystko co wyślesz za pomocą Chrome należy do Google i Google ma prawo to publikować, tłumaczyć i robić z tym co chce :P

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.