Stos wywołań funkcji

2008-06-13 13:42

Jedną z bardziej przydatnych informacji podczas znajdowania przyczyn błędów wykonania jest śledzenie stosu (stack trace; właściwie to nie ma dobrego polskiego tłumaczenia, jak zwykle zresztą :]). Dzięki niemu możemy mieć informacje o kolejnych wywołaniach funkcji, które doprowadziły błędu wykonania. Zwykle stack trace jest dostępny z poziomu złapanego obiektu wyjątku – np. poprzez właściwość System.Exception.StackTrace w .NET czy metody java.lang.Throwable.get/printStackTrace w Javie.

Standardowa klasa exception w C++ nie posiada podobnej funkcjonalności, bo w tym języku stos nie jest automatycznie śledzony. Przy pewnym wysiłku możemy aczkolwiek zapewnić sobie podobną funkcjonalność – chociażby tak:

 1. typedef std::list<std::string> StackTrace;
 2.  
 3. class Trace
 4. {
 5.     private:
 6.         static StackTrace ms_Trace;
 7.  
 8.     public:
 9.         Trace(const std::string& item) { ms_Trace.push_back (item); }
 10.         ~Trace()    { ms_Trace.pop_back(); }
 11.  
 12.     friend const StackTrace& GetStackTrace()    { return ms_Trace; }
 13. };
 14. StackTrace Trace::ms_Trace;    // inicjalizacja pola statycznego (w .cpp)
 15.  
 16. // makro (dla Visual C++)
 17. #define GUARD Trace __trace(__FUNCTION__ " [" __FILE__ ", line " __LINE__ "]")

Przechowujemy po prostu globalną listę z danymi wszystkich wywoływanych funkcji. Elementy do niej dodawane są przy wejściu w każdą funkcję, która na początku ma makro GUARD:

 1. int Foo() { GUARD; /* ... */ }

zaś zdejmowane wtedy, gdy pomocniczy obiekt typu Trace wyjdzie poza swój lokalny zasięg – czyli po opuszczeniu funkcji. To sprawia, że na liście mamy zawsze informacje o wszystkich wywołaniach funkcji prowadzących do aktualnego miejsca (jakie one są, zależy od kompilatora; użyte wyżej makro __FUNCTION__ nie jest na przykład standardową częścią C++). Tworząc obiekt wyjątku, możemy więc zapisać kopię tej listy, by można ją było odczytać w bloku catch i wyświetlić.
Rozwiązanie nie jest oczywiście bardzo ładne, bo wymaga dodatkowej linijki w każdej funkcji. Zdaje się jednak, że nie ma żadnego sposobu, by tę niedogodność wyeliminować. Ja przynajmniej takiego nie znam :)

Tags: , , ,
Author: Xion, posted under Programming »


11 comments for post “Stos wywołań funkcji”.
 1. io:
  June 13th, 2008 o 14:17

  Skąd Ty bierzesz te wszystkie egzotyczne pomysły? :)

 2. Xion:
  June 13th, 2008 o 20:12

  Jeśli chodzi o samo rozwiązanie stack trace’a, to nie jest specjalnie oryginalne; podobne można znaleźć w kilku miejscach. Jeśli zaś chodzi o to, dlaczego opisałem je właśnie dzisiaj, to nietrudno się domyślić, co było inspiracją… Wskazówka: chodzi o zupełnie niekoderską analogię ;-]

 3. sth:
  June 13th, 2008 o 21:06

  piatek 13 ?

 4. io:
  June 13th, 2008 o 21:22

  Chyba jestem kiepski w zagadkach… wskazówka też mi nie pomaga ;).

 5. revo:
  June 13th, 2008 o 23:20

  Tylko dlaczego friend a nie static? :>

  Zastanawiałem się czy dodać pokazywanie stosu wywołań do swojego projektu i skoro dostałem na tacy to skorzystam ;)

 6. SirMike:
  June 13th, 2008 o 23:41

  Kolejny przyklad na to “jak sprawic, ze programy w C++ pisze sie fatalnie” ;)
  Nie wystarczy Wam polecenie “backtrace” w debuggerze?

 7. revo:
  June 14th, 2008 o 0:44

  Zainspirowany tym co napisał SirMike postanowiłem poszperać trochę i trafiłem na coś innego – http://www.codeguru.com/cpp/w-p/system/threading/article.php/c10317/ . Używa się tego banalnie i już to u siebie zintegrowałem http://revo.pl/stuff/call_stack.png ;)

 8. Xion:
  June 14th, 2008 o 11:45

  revo: Wole GetStackTrace() od Trace::GetStackTrace() ;)

  SirMike: Zazwyczaj wystarczy, chyba że chcemy móc też wykrywać błędy w wersji produkcyjnej (na przykład na podstawie tego, co nam prześlą userzy).

  A co do tego rozwiązania z CodeGuru, to zastanawiam się, jak ono jest jednocześnie “portable” i używające funkcji StackWalk64() z Windows API? :)

 9. revo:
  June 14th, 2008 o 11:49

  Portable w przypadku M$ znaczy pewnie ‘przenośne pomiędzy różnymi wersjami Windows’ ;) No i skoro to jest funkcja z WinAPI, to powinna działać na różnych kompilatorach.

  Jak dla mnie to w zupełności wystarczy – w tej chwili nie piszę na żadną inną platformę.

 10. yarpen:
  June 16th, 2008 o 13:49

  Na kazdym x86 mozna sobie po prostu pojsc po EIP/ESP i odtworzyc stos recznie, jezeli ktos ma alergie na rozwiazania MS. Na innych platformach wystarczy poczytac o ABI, zazwyczaj jest analogicznie proste (chyba, ze ktos kompiluje z FPO, ale to sie rzadko zdarza). Rozwiazanie z makrem jest wziete bodaj z Unreala i troche traci latami 90-tymi :)

 11. TeMPOraL:
  June 17th, 2008 o 22:20

  Napisałem kiedyś posta na ten temat,
  http://temporal.pr0.pl/devblog/2008/01/03/chronienie-funkcji/

  (coś się podziało z WordPressem i padł codebox )

  To rozwiązanie jest bardziej zorientowane na wyjątki – call-stack jako taki nie istnieje do momentu wystąpienia błędu; ale z drugiej strony w Twoim rozwiązaniu call-stack znika w momencie rzutu wyjątkiem :). Takie rozwiązanie kosztuje dodatkowy blok try-catch i wymaga dwóch linijek (linia UNGUARD), ale oszczędza na tworzeniu obiektu lokalnego (użyta jest lokalna dla funkcji tablica statyczna).

  Tak q’woli porównania ;)

Comments are disabled.
 


© 2019 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.