Skróty i linki NTFS

2008-06-07 15:26

Tworzenie skrótu w Windows VistaSystem Windows od niepamiętnych czasów (a dokładniej od wersji 95) pozwala na tworzenie skrótów (shortcut), czyli plików będących odwołaniami do innych plików lub katalogów. Skróty mają zwykle rozszerzenie .lnk i występują głównie w katalogach tworzących strukturę Menu Start.
Wewnętrznie nie ma w nich nic pomysłowego, gdyż są to zwykłe pliki w formacie na wpółbinarnym, zawierające docelową ścieżkę lub URI (np. adres internetowy). Ich obsługa realizowana jest na poziomie Eksploratora Windows, więc nie są one specjalnie funkcjonalne. Otwarcie pliku skrótu w dowolnym programie nie spowoduje na przykład odczytania zawartości docelowego pliku, lecz samego skrótu (który zwykle ma kilkaset bajtów). Podobnie skrót do katalogu Foo o nazwie Bar.lnk nie spowoduje, że do pliku Foo/Coś.txt odwołamy się poprzez Bar.lnk/Coś.txt.

Ilustracja działania hardlinków
Ilustracja działania linków twardych
(Źródło: Wikipedia)

Taką funkcjonalność zapewniają jednak linki twarde i symboliczne, obecne w nowszym wersjach NTFS. Są one bardzo podobne do swoich odpowiedników w systemach plików ext2 i ext3 (uniksowych). I tak:

 • Link twardy (hardlink) to jakby alternatywna nazwa dla pliku, czyli nowa pozycja systemu plików odwołująca się do tych samych danych. Używając którejkolwiek z nich, można zmienić zawartość pliku i modyfikacje te będące widoczne dla innych, nawet jeśli uzyskają oni dostęp do pliku za pomocą innych jego nazw.
  W Windows 2000 i nowszych linki twarde można tworzyć poleceniem fsutil hardlink create link cel, a w Windows Vista dodatkowo mklink /H link cel. Programowo robi się funkcją WinAPI o nazwie CreateHardLink.
 • Link symboliczny (symlink) jest z kolei łączem do istniejącej nazwy pliku lub katalogu; zamiast do faktycznych danych na dysku odwołuje się więc do innego elementu systemu plików. To właściwie taki skrót pozbawiony ograniczeń, o których wspominałem na początku. Możliwe jest jednak, aby programy operowały bezpośrednio na linkach symbolicznych, o ile odpowiednio ładnie o to poproszą :)
  W miarę porządna implementacja obsługi symlinków jest niestety zawarta dopiero w Windows Vista; można je tworzyć programem mklink (trzeba jednak zaznaczać jawnie, czy robimy link do pliku czy do katalogu). We wcześniejszych wersjach możliwe jest jedynie tworzenie NTFS junctions, będących “linkami” tylko do katalogów oraz obarczonych innymi ograniczeniami (na przykład Eksplorator w Windows XP dość słabo sobie z nimi radzi).

Jak nietrudno zauważyć, podstawową zaletą linków nad zwykłymi skrótami jest to, że te pierwsze są obsługiwane na poziomie systemu plików. Wobec tego działają one w dowolnym programie i zupełnie przezroczyście dla aplikacji. Trochę szkoda, że ten przydatny drobiazg pochodzący z systemów uniksowych dopiero teraz pojawia się w Windows… ale przecież lepiej późno niż wcale ;]

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: ,
Author: Xion, posted under Programming »


3 comments for post “Skróty i linki NTFS”.
 1. SirMike:
  June 7th, 2008 o 19:09

  Microsoft zawsze jest “sto lat za murzynami”. Podobnie w ich “wypasionym” Team Foundation Serverze nie ma zwyklego polecenia revert jak to jest w kazdym najprostszym systemie kontroli wersji.
  Visual Studio takze brakuje calej plejady podstawowych featuresow, ktore od lat sa np. w Eclipse. Tak samo “consty” w C#, tez sa ulomne i niepodobne do niczego znanego :)

  Ech… moglbym wymieniac tak bez konca.

 2. SirMike:
  June 7th, 2008 o 19:11

  Aaaa, bylbym zapomnial. Za 5 lat MS uzupelni zapewne braki i wprowadzi je z wielka pompa jako rewolucyjne zmiany :D Scott Guthrie bedzie sie onanizowal przez kilka miesiecy tonami podcastow i screenow a glupi amerykanie beda mu przyklaskiwac;) Hihi, piekne :D

 3. Asmodeusz:
  June 7th, 2008 o 20:10

  Szkoda trochę, że dopiero teraz MS wprowadził coś, co powinno być wdrożone najdalej na poziomie Windows NT 4.0. Teraz trzeba by (ktoś wie jak?) zmienić opcję w menu “Utwórz skróty tutaj” na menu z “utwórz skrót”, “utwórz hardlink” i “utwóz symlink” – i wszystko będzie pięknie :)

Comments are disabled.
 


© 2020 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.