Przerywanie działania wątku

2008-05-12 21:17

Jednym z powodów używania wątków jest możliwość przerwania wykonywanych przezeń czynności właściwie w dowolnym momencie. Dzięki temu można na przykład wyposażyć aplikację okienkową w magiczny przycisk Anuluj obok paska postępu. Przez to zaś użytkownik ma wrażenie, że – nawet jeśli musi (dłuższą) chwilę zaczekać – nadal jest panem sytuacji :)
Jak można więc przerwać wątek, jeśli zachodzi taka potrzeba? Sposobów jest kilka:

  1. Najelegantszym jest sprawienie, aby zakończył się on “sam z siebie” i poczekanie na niego. Polega to na ustawieniu flagi sygnalizującej wątkowi konieczność zakończenia, którą oczywiście musi on regularnie sprawdzać. Stąd też główne pętle występujące w procedurach wątków są często w stylu while (!Terminating) { /* ... */ }. Dla porządku warto też (a w niektórych środowiskach trzeba), po ustawieniu rzeczonej flagi na wątek zaczekać. Czyni się to zwykle funkcją z join (‘złącz’) w nazwie: Thread.Join/join w .NET/Javie, pthread_join w POSIX-ie i… WaitForSingleObject w Windows API :)
  2. Jeśli wątek sporą część czasu poświęca na czekanie lub chociaż co jakiś czas przechodzi przynajmniej na krótko w stan uśpienia, wówczas można mu przerwać (interrupt). W .NET/Javie robi się to poprzez, niespodzianka, Thread.Interrupt/interrupt. Wówczas przy następnym wejściu do funkcji czekającej w rodzaju Thread.Sleep/sleep rzucany jest wyjątek (Thread)InterruptedException, który odwija stos wątku, kończąc w ten sposób jego działanie. W natywnych platformach nie może być oczywiście dokładnego odpowiednika podobnej operacji, lecz można ją symulować czekaniem na jakimś obiekcie synchronizacyjnym i sygnalizowaniem go, gdy chcemy to czekanie przerwać. W POSIX-ie funkcja pthread_cancel działa aczkolwiek w dość podobny sposób do Interrupt, pozwalając na posprzątanie zasobów w trakcie anulowania wątku.
  3. Najmniej eleganckim sposobem jest wreszcie brutalne przerwanie wątku, czyli próba jego natychmiastowego zakończenia w dowolnym momencie. Zarówno .NET, jak i Java rozwiązały to w podobny sposób: po wywoływaniu odpowiedniej metody (Thread.Abort/stop), w wątku rzucany jest bardzo specjalny wyjątek (ThreadAbortException lub ThreadDeath). Ma on tę cechę, że… przechodzi przez (prawie) wszystkie bloki catch – w .NET właściwie nie można go “zdusić”. To jednak sprawia, że taki wyjątek może wykonać po drodze wszystkie bloki finally, co pozwala zwolnić zawłaszczone zasoby i blokady oraz przywrócić obiekty synchronizujące do właściwego stanu. Występująca w Windows API funkcja TerminateThread takiej możliwości już nam nie daje, przez co jej użycie może prowadzić do różnych kłopotów.

Wnioski z tych trzech sposobów są mniej więcej takie, że pisząc kod wykonywany w osobnym wątku powinniśmy zawsze przewidzieć “czysty” sposób na jego zakończenie. Poleganie na przerywaniu lub brutalnym zakańczaniu wątków może się bowiem źle skończyć.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: , ,
Author: Xion, posted under Programming »


2 comments for post “Przerywanie działania wątku”.
  1. macabre13:
    May 13th, 2008 o 10:54

    Ad2. Czyli w natywnych aplikacjach nigdy nie czekamy na SingleObject tylko na MultipleObject, gdzie dodatkowym warunkiem jest flaga oznaczająca anulowanie pracy wątku.

  2. Reg:
    May 18th, 2008 o 12:04

    To jest wszystko proste kiedy wątek coś liczy. Ale powstaje problem, co zrobić z wywołaniami funkcji wejścia-wyjścia (dyskowe, sieciowe). Jeśli one blokują czekając na dane, to jak przerwać taki wątek w dowolnym momencie? Dlatego wielowątkowość wbrew pozorom niewiele daje pod tym względem. Należy raczej stosować nieblokujące (aynchroniczne) funkcje wejścia-wyjścia.

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.