O testach jednostkowych

2008-03-19 22:06

Kod skompilowany nie musi być kodem działającym poprawnie – tę prawidłowość zna każdy programista. Z drugiej jednak strony dogłębne przetestowanie programu jako całości to proces żmudny, trudny, niepokojący i obarczony sporym ryzykiem niepowodzenia. A przy tym oczywiście konieczny. Można go jednak nieco usprawnić poprzez ograniczenie możliwości występowania błędów w niektórych częściach programu – takich, które wcześniej potraktujemy testami jednostkowymi (unit tests).

Ten rodzaj testów w skrócie polega na tym, aby każdy napisany element kodu – co zależnie od języka i sposobu programowania może oznaczać np. funkcję lub klasę – opatrzyć jedną lub kilkoma procedurami testującymi. Mają one na celu sprawdzanie, czy ów element robi dokładnie to, co założyliśmy, poprzez użycie go “na zewnątrz”, w innym kodzie. Innymi słowy, taka procedura testowa ma na celu uruchomienie funkcjonalności jakiejś klasy/funkcji/itp. i sprawdzenie, czy rezultaty jej działania są zgodne z oczekiwanymi.
Takie procedury można pisać po zakończeniu implementacji testowanego elementu. Niektóre metodyki tworzenia oprogramowania zalecają jednak, aby… najpierw pisać kod testowy, a dopiero potem ten właściwy! Wbrew pozorom ma to całkiem spory sens. Jeśli bowiem zaczniemy od kodu, który ma naszej klasy używać, to istnieje większa szansa, że od początku wyposażymy ją w interfejs, którego rzeczywiście da się używać bez większych problemów. Na koniec zaś będziemy dysponowali też przykładowym kodem, obrazującym sposób korzystania z danej klasy, co zazwyczaj bywa przydatne.

Według mnie największą zaletą testów jednostkowych jest to, że przy pomocy odpowiednich narzędzi możemy je bardzo szybko napisać w postaci nadającej się do natychmiastowego uruchomienia. Brak konieczności tworzenia nowej aplikacji – dla samych tylko testów – jest niezwykle wygodny. Najczęściej bowiem jedyne, co musimy zrobić, to napisać klasę z procedurami testowymi i oznaczyć ją odpowiednio w kodzie, a następnie po prostu uruchomić testy (co często daje się zautomatyzować jako czynność następną po kompilacji) i obserwować wyniki.
Szczegóły mogą się aczkolwiek różnić w zależności od języka, jako że frameworków dla testów jednostkowych jest sporo. Mamy na przykład:

  • JUnit, przeznaczony dla Javy. To również pierwszy szeroko znany mechanizm tego typu i wzór dla licznych naśladowców (również pod względem nazewnictwa :-]).
  • NUnit to z kolei narzędzie dla .NET. Zasadniczo działa on bardzo podobnie do powyższego, również pod względem jego praktycznego użycia.
  • CppUnit to wreszcie próba przystosowania xUnit do języka C++. Wyszła ona całkiem zadowalająca, oczywiście zważywszy na to, co ów język oferuje chociażby w zakresie tak przydatnych tutaj refleksji (czyli mniej więcej tyle, co nic). Na pewno warto się tej bibliotece przyjrzeć.

Tak naprawdę to właściwie dla każdego liczącego się języka istnieje narzędzie tego typu. Polecam więc przyjrzenie się im (i całemu zagadnieniu testów jednostkowych), jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym tematem styczności. Bo przecież testowania nigdy dość ;)

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: ,
Author: Xion, posted under Programming »


One comment for post “O testach jednostkowych”.
  1. maVes:
    March 19th, 2008 o 22:16

    Na początku do UnitTestów używałem CppUnit, jednak po napotkaniu pewnych problemów przerzuciłem się na UnitTest++ który gorąco polecam. Nie jest to może kombajn, ale używa się banalnie, a dodatkowo wymaga tylko minimum kodu.

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.