Granice

2007-12-20 20:20

Bariery, granice, strefy rozdzielające i podobne twory potrafią często utrudniać życie i prowadzić do straty cennego czasu. Jednak w prawdziwym świecie jest możliwe, aby przynajmniej w pewnym obszarze je znieść lub uczynić niewidocznymi – tak jak to stanie się dzisiaj o północy z zachodnią i południową granicą Polski. Naturalnie jest to wielkie przedsięwzięcie logistyczne, organizacyjne i polityczne. Ale doprowadzono je do końca, nie pierwszy raz zresztą – widać więc, że to możliwe.
Podczas programowania też napotykamy na przeróżne granice. Tutaj sytuacja nie przedstawia się aż tak różowo. Nikt ich nie zniesie jakimś odgórnym traktatem i zawsze pozostanie nam ich mozolne przekraczanie…

Cóż to za bariery? Są one bardzo różnego rodzaju, mają jednak pewną wspólną cechę. Występują mianowicie tam, gdzie spotykają się takie okołoprogramistyczne twory, które nie są ze sobą do końca kompatybilne – a mimo to muszą ze sobą współpracować. Przykładów jest mnóstwo i zwykle każdy z nich wymaga osobnego rozwiązania. Oto kilka próbek:

 • Wzorzec Most
  Wzorzec Most pozwala przekraczać granicę
  między interfejsem a implementacją

  Pewne języki programowania (z C/C++ na czele) mienią się wieloplatformowymi. Teoretycznie więc granica między systemami operacyjnymi powinna być łatwo przekroczona poprzez ponowną kompilację. W praktyce pisanie programów działających na wielu systemach wymaga albo wielkiej dbałości o zgodność, albo napisania po prostu osobnych kodów dla fragmentów, które na różnych systemach implementuje się różnie.

 • Programy do grafiki 3D zapisują stworzone modele w wielu różnych formatach. Niektóre odpowiadają naszym oczekiwaniom i możemy je odczytywać bezpośrednio (co aczkolwiek banalne nie jest, ale o tym kiedy indziej), ale jeśli chcemy zapisywać z modelem jakieś niestandardowe informacje albo robić to w nieprzewidziany sposób, potrzebujemy zwykle pluginu do edytora 3D. W tym przypadku wtyczka ta jest sposobem na przekroczenie granicy między wspomnianym edytorem a naszym silnikiem.
 • Kiedy aplikacja zaczyna się komunikować przez sieć, owo przełamywanie barier (w tym przypadku jednej maszyny) jest od razu widoczne i, oczywiście, przysparza kłopotów :) Zależnie od tego, o jakim poziomie abstrakcji mówimy, możemy spotkać się z: taką obsługą odczytu i zapisu danych, by nie blokowało to reszty aplikacji; niedostatkami istniejących i nieco przestarzałych protokołów sieciowych (albo koniecznością tworzenia własnych) czy nawet inną kolejnością bajtów przy interpretowaniu danych liczbowych na maszynie źródłowej i docelowej.

Można by niemalże pomyśleć, że kodowanie polega przede wszystkim na godzeniu ze sobą takich niezgodnych platform, systemów, bibliotek, i tak dalej. Jednak wśród tych wszystkich granic tak naprawdę tą najważniejszą, którą powinniśmy nieustannie przekraczać, jest granica naszych własnych możliwości.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Programming, Thoughts »


2 comments for post “Granice”.
 1. noisy:
  December 21st, 2007 o 6:52

  hmmm…co do przenośności C/C++…to chyba to są najmniej przenośne języki, którę się szczycą mianem przenośności.. :) Ostatnio wpadła mi w łapki ciekawa książka “jak pisać przenośny kod”…jestem w trakcie jej lektury…i dopiero teraz widze, ile problemow jest jeszcze przede mną nie odkrytych, związanych z przenosnoscia.. :)

 2. Frequent:
  December 21st, 2007 o 21:10

  Ale to zdanie na samym końcu urzekło mnie.

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.