Właściwy balans

2007-11-02 22:24

Podobno nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Być może to rzeczywiście jest prawda. Jako moderator forum Warsztatu już nieraz widziałem wątki, które na pierwszy rzut oka nadawały się do eliminacji, ale akurat jakimś dziwnym zrządzeniem losu nie przykuły uwagi żadnego przedstawiciela służb porządkowych i zdążyły się rozrosnąć. Jaki był często skutek? Otóż zamieniały się one w całkiem rzeczowe dyskusje, chociaż – trzeba to przyznać – zazwyczaj trochę niezwiązane z początkowym tematem. Na pewno jednak zasługiwały na dalsze istnienie.
Z tej przyczyny jestem teraz chyba nieco bardziej tolerancyjny niż kiedyś. Zdarza się, że nawet jeśli mam uzasadnione podejrzenia (jak to ktoś ładnie nazwał: “przypuszczenie graniczące z pewnością” ;)), iż z danego wątku nie wyniknie nic dobrego, staram się nie kierować tym pierwszym wrażeniem. Aczkolwiek już ponad rok zajmuję się moderowaniem forum Warsztatu i pewnie daje mi to jakieś doświadczenie pozwalające dokonywać takich intuicyjnych przewidywań.

Zamiast (przed)wczesnych interwencji skłaniam się więc raczej do postawy wyczekującej. Można mi więc zarzucić, że zawsze czekam, aż problemami zajmie się ktoś inny. Albo że – mówiąc dosadniej – pośrednio pozwalam, by forum zalała fala lamerstwa. Ale to chyba nie jest takie proste. Prawdopodobnie bowiem każdy ma inne wyobrażenie tego, jakie wątki powinny się na forum pojawiać, a jakie nie, i oczywiste jest, że wszystkim dogodzić nie można. Plan minimum to eliminacja tych niepożądanych zachowań, co do których nikt nie ma żadnych wątpliwości. Lecz by robić coś więcej, potrzebna jest odpowiednia równowaga między restrykcyjnością a tolerancją.

Niełatwo ją znaleźć. Ale gdyby było inaczej, nie mógłbym co jakiś czas utyskiwać nad ciężką dolą moderatora ;]

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags: ,
Author: Xion, posted under Thoughts »


3 comments for post “Właściwy balans”.
 1. SirMike:
  November 3rd, 2007 o 10:56

  To chyba kazdy z nas moderatorow przyjal taka postawe, bo w ostatnim tygodniu sporo bylo watkow, ktore dosc dlugo wisialy a nie zostaly przeniesione do poprawczaka :)

 2. Rob:
  November 3rd, 2007 o 15:21

  W pełni się z tobą zgadzam ;]

 3. moriturius:
  November 4th, 2007 o 16:58

  Pytanie tylko jaki poziom na warsztacie chcemy utrzymać :) Myślę że wątki w których trzeba rzucić `wątkodawcy` RTFM powinny być szybko kasowane ;)

  Dodatkowo to, jak będzie wyglądała dyskusja, zależy też od forumowiczów. Wydaje mi się, że jest już trochę lepiej niż kiedyś bo teraz już nie jest tak, że jak ktoś zada proste pytanie to od razu wszyscy po nim jeżdżą… Kiedyś tak bywało ;)

Comments are disabled.
 


© 2022 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.