Drugi dodatek do WoW

2007-08-04 12:10

Logo gry World of Warcraft: Wrath of the Lich KingPrzedwczoraj Blizzard oficjalnie potwierdził to, co parę dni wcześniej wyciekło do Internetu. Szykuje się drugi dodatek do gry World of Warcraft. Chociaż nie przewiduję, bym w bliskiej przyszłości powrócić do tej gry, muszę przyznać, że informacja ta wybitnie mnie zainteresowała.

Co do samej zawartości dodatku, większość spekulacji okazała się słuszna. Zabiera on graczy do mroźnego kontynentu Northrend na północy Azeroth, nad którym obecnie niepodzielnie panuje władca nieumarłych, czyli Król Lisz (Lich King; to niezbyt zgrabne tłumaczenie jest z WarCrafta 3).
O stronie fabularnej ciężko powiedzieć coś więcej, bo od czasu rozpoczęcia się ery WoW Blizzard nieco zaniedbał tę stronę świata gry. Więcej wiadomo o nowych elementach gry, które mają być wprowadzone w dodatku, jak choćby:

 • podniesionego maksymalnego poziomu postaci do 80
 • nowym kontynencie Northrend, który ma być mniej więcej tak duży jak Outland
 • nowym dużym, neutralnym mieście – Dalaran
 • wprowadzeniu klas bohaterskich (Hero Classes), zapowiadanych zresztą od bardzo dawna; pierwsza taką klasą ma być Death Knight
 • dodaniu broni oblężniczych do pól walk PvP – też obiecywanych od niepamiętnych czasów
 • nowej profesji Inskrypcji, pozwalających na zmianę parametrów umiejętności postaci (np. czasu rzucania czarów)

Póki co nic jeszcze nie wiadomo o ewentualnych nowych rasach, jakie mogłyby się pojawić w dodatku.

Mapa świata Azeroth z kontynentem Northrend Booklet z WoW:WotLK pokazywany na BlizzCon Screen z rejonu Borean Tundra

Na początku trochę mnie zdziwiło, że kolejny dodatek ma się pojawić tak szybko – przecież od wydania poprzedniego minęło ledwie pół roku. Po chwili zastanowienia jest to jednak dość oczywiste: pierwszy dodatek przyniósł Blizzardowi krociowe zyski i rzesze nowych i powracających graczy. Nic dziwnego, że chcą szybko powtórzyć ten manewr.
Dla istniejących graczy problem z nowym dodatkiem i z podniesieniem maksymalnego poziomu postaci polega na tym, że w ten sposób dewaluuje się cały wysiłek włożony w zdobywanie potężnych przedmiotów. Po wyjściu dodatku zostaną one bowiem szybko zastąpione przez zwyczajne nagrody za questy wykonywane podczas podnoszenia poziomu postaci. Innymi słowy, za zabicie kilku potworków będzie można dostać coś, co jest lepsze od łupu wziętego ze zwłok bossa, do którego zabicia potrzebnych było 10 lub 25 osób. Czy to jest fair?

Z pewnością nie, ale Blizzard się tym nie przejmuje. Chodzi tu bowiem o jakieś 10% graczy, którzy mają możliwość brania udziału w tak wielkich i trudnych raidach. Wymaga to oczywiście czasu i poświęcenia, ale nagrody są tego warte. Dopóki, rzecz jasna, ktoś nie zdecyduje się, że trzeba znowu podnieść limit poziomów i wcześniej potężny ekwipunek staje się kupą śmieci.
To oczywiście nie dotyczy pozostałych graczy, których jest zdecydowana większość. A więcej graczy to więcej pieniędzy z abonamentów – bo w końcu głównie o to tutaj chodzi. Tyle że skutkiem ubocznym może być “zmęczenie materiału” graczy zmuszonych co roku do kupowania nowego dodatku, nabijania kolejnych 10 poziomów i zdobywania ekwipunku od nowa. Niewykluczone, że w ten sposób Blizzard zarżnie kurę znoszącą złote jajka.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!
Tags:
Author: Xion, posted under Games »


6 comments for post “Drugi dodatek do WoW”.
 1. gemGreg:
  August 4th, 2007 o 14:07

  masz racje Xionie ;) blizz znowu zedrze z nas kase. Ten problem podniesienia jakosci przedmiotow to problem imo nie do rozwiazania. Chyba jedynie mozna by nie wprowadzac podwyzszenia poziomu.

 2. WoW player:
  October 12th, 2007 o 21:56

  Moim zdaniem podniesienie poziomu do dobra sprawa, ja po tygodniu w outland nie mialem nic do roboty i zabralem sie za raidy. Mysle ze tym razem nie bedziemy mieli do czynienia ze snacznym skokiem co do jakosci itemkow bo to faktycznie byloby samobojcze posuniecie Blizza. Pozdrawiam i zycze dalszego rozwoju bloga

 3. alfred:
  March 7th, 2008 o 13:51

  etam jestem wowo holikiem ta zarombista gierka wcionga jak narkotyk ale teraz jurz nie mam funduszy na takie gry co za 2 miesionce trzega tracic 120zł bo nie jestem pełnoletni i nie zarabiam a dorosli ludzie za często nie grają w wowa.nie wiem dla czego czeba płacic abonament za to.Dlatego nie wiem czy bende grał wiencej a ten drógi dotatek jest spoko ale czy 70 lvl nie wystarczy?lepiej rzeby w dodatku do wowa dodawali tylko same nowe rasy a wy jak myślicie?

 4. alfred:
  March 7th, 2008 o 13:54

  ??????????????????????????????

 5. alfred noob:
  April 20th, 2009 o 15:02

  Alfred napisał
  [etam jestem wowo holikiem ta zarombista gierka wcionga jak narkotyk ale teraz jurz nie mam funduszy na takie gry co za 2 miesionce trzega tracic 120zł bo nie jestem pełnoletni i nie zarabiam a dorosli ludzie za często nie grają w wowa.nie wiem dla czego czeba płacic abonament za to.Dlatego nie wiem czy bende grał wiencej a ten drógi dotatek jest spoko ale czy 70 lvl nie wystarczy?lepiej rzeby w dodatku do wowa dodawali tylko same nowe rasy a wy jak myślicie?]
  myślę żeś ty nuub.

Comments are disabled.
 


© 2023 Karol Kuczmarski "Xion". Layout by Urszulka. Powered by WordPress with QuickLaTeX.com.